ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 18:59

NSU'nun hayatta kalan tek kurbanı mahkemede konuşacak


Almanya'da 4 haftalık aranın ardından başlayacak Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne yönelik davada önemli bir gelişme yaşandı. NSU'lu teröristlerin 2007 yılındaki saldırısından ağır yaralı kurtulan polis Martin A.'nın mahkemede ifade vereceği haber verildi.

Martin A.'nin devriye gezdiği esnada gerçekleştirilen söz konusu saldırıda, polis memuru Michele Kiesewetter hayatını kaybetmişti. Stuttgarter Zeitung gazetesinin haberine göre, davanın görüldüğü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi (OLG) Baden Württenberg eyaleti içişleri bakanlığının sıcak bakmamasına rağmen polis A.'yi duruşmaya davet etti.

Bakanlık, kurbanın saldırının şokunu üzerinden atamadığına dikkat çekti. Bakanlık, cinayet serisinin hayatta kalan tek kurbanı olan polis A.'nın video konferans ya da gizli tanık olarak dinlenmesini talep ediyor. Federal Meclisin NSU komisyonu, sağlık gerekçesi ile bu polisi şahit olarak dinlemeye çağırmamıştı.

2008 yılında hipnoz ile olay yerine götürülen kurbanın verdiği ifade ile çizilen robot resmin NSU'nun iki üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt'a benzemediği gelen haberler arasında.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER