ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 14:52

"NSU teröristleri üç kişiden fazlaydı"


Almanya’da Türk esnafa yönelik seri cinayetlerle gündeme gelen Nasyonel Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı aşırı sağ terör hücresinin üç kişiden fazla oldukları iddia edildi.

Konuyla ilgili Alman Haber Ajansı dpa’ya bir açıklama yapan siyaset bilimci terör uzmanı Hajo Funke, ”NSU üyelerinin üçten fazla olduğuna yönelik çok açık deliller var.” şeklinde konuştu.

Siyaset bilimci Funke, buna örnek olarak 2007 yılında kadın polis Michele Kiesewetter’in Heilbronn’da öldürülmesini gösterdi. Funke, ”Pek çok görgü şahidi birbirlerinden bağımsız olarak telaş içinde kaçan ve üzerlerinde kan olan iki adamdan bahsediyorlardı. Aynı şekilde üçüncü bir erkeğin de bunlara yardım ettiğini söylüyorlardı.” ifadelerine yer verdi.

Federal Savcılığa göre, hücrenin Zschaepe, Mundlos ve Böhnhardt’tan oluşan üç üyesi bulunuyor. 2011 yılı kasım ayında ortaya çıkarılan hücrenin iki üyesi Uwe Mundlos (38) ve Uwe Böhnhardt (34) bir karavanda ölü bulunmuştu. Hücrenin kadın üyesi Beate Zschaepe (38) ise halen cezaevinde yargılanmayı bekliyor. Söz konusu Neonazi terör hücresi Almanya’da 2000 ile 2007 yılları arasında 8'i Türk, biri Yunan esnaf ile bir de kadın polisi öldürmüş, çeşitli soygun ve bombalama eylemlerine karışmıştı.

HAYATTA KALAN ÜYESİ MAHKEMEYE ÇIKACAK

Terör hücresinin hayatta kalan üyesi Beate Zschaepe, yakın zamanda Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. Zanlı 10 cinayet, 15 banka soygunu ve terör örgütüne üye olmak ve kundaklama gibi suçlardan yargılanacak.

Zschaepe’nin hapis şartları geçtiğimiz günlerde hafifletilmiş ve avukatlarıyla daha rahat iletişim kurmasına izin verilmişti.

HÜCRENİN 4 DESTEKÇİSİ DE YARGILANACAK

Öte yandan NSU’ya destek oldukları gerekçesiyle dört kişi de adalet önüne çıkarılacak.

Aşırı sağ parti NPD’nin görevlilerinden Ralf Wahlleben, hücreye saklanmalarında yardımcı olmak, mali konularda destek vermek ve silah temin etmekle suçlanıyor. Halen gözaltında bulunuyor.

Carsten S, cinayetlere yardımcı olmak, silah temin etmek suçlamalarıyla karşı karşıya. Carsten S. ise, hücreye yardım etmekle suçlanan Andre E. ve Holge G. gibi tutuksuz yargılanacak.

Andre E. hücreye patlayıcı madde teminiyle itham ediliyor. Söz konusu patlayıcıların 2001 yılında Köln’deki Keup caddesi saldırısında kullanıldığı düşünülüyor.

Holger G. de terör hücresine sahte kimlik belgeleri ve diğer resmi kağıtları hazırlamakla yargılanacak.

Funke, hücrenin aktif üyeleri (failler) ile bunlar yardım edenler arasında sıkı bir irtibat olduğunu belirtti. Funke, ”Bunun ne tür boyutlarda olduğuna ise adalet karar verecek.” şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER