ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 21:50

NSU davasında Türk gazetecilere de sandalye ayrılmadı


Almanya'da göçmen kökenli esnaflara yönelik cinayetler işleyen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör örgütünün davasına bakacak Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi dava başlamadan ikinci skandala imza attı.

Daha önce Türkiye'nin büyükelçisine ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu başkanına yer ayırmayan mahkeme, Türk basın mensuplarına da salonda yer ayırmadı. Mahkeme, 50 medya mensubunun adının yer aldığı ilk listede hiçbir Türk gazeteciye yer vermdi. Başvuran diğer gazeteciler ise 73 kişilik yedek listede yer aldı. Mahkeme, listelerin başvuru sırasına göre oluşturulduğunu savundu.

Münih İdare Mahkemesi Basın Sözcüsü Margarete Nötzel, listeyi gazetecilerin başvuru sırasına göre yaptıklarını, Türk gazetecilerin listede yer almamasının üzücü olduğunu ancak uygulamayı değiştirmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Münih Basın Klübü Başkanı Ruthart Tresselt ise Nenoazi cinayetleri davasına özellikle ilgi duyan ve bu bölgede çalışan gazetecilere yer ayrılması gerektiğini söyledi. Yetkili, 50 gazeteci arasında en azından 2 yada 3 Türk gazetecinin duruşma salonunda daimi yeri olması gerektiğini, 50 yerine o zaman 53 gazetecinin içeri alınması gerektiğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER