ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 19:29

"NSU cinayetlerinin takipçisi olacağım"

"NSU cinayetlerinin takipçisi olacağım"


Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresi tarafından öldürülen kişilerin yakınlarıyla Bellevue Sarayı’nda görüştü. Bu ülkede yaşayan tüm insanların devletin onları koruyacağı konusunda güven içinde olması gerektiğine işaret eden Gauck, NSU cinayetlerinin aydınlatılmasına önem verdiğini, bunun için var olan iradenin de büyük destek gördüğünü söyledi.

Basına kapalı geçen görüşmede Gauck, birkaç nesildir Almanya’da yaşayanların, kendini gerçekten vatanında hissedip hissetmediğini, güvende olup olmadığını sormalarının kabul edilebilir olmadığını söyledi. Bu ülkede yaşayan tüm insanların devletin onları koruyacağına güvenmeleri gerektiğini vurgulayan cumhurbaşkanı, güçlü ve kendini savunabilen bir devlete ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Güven kaybından söz eden Gauck şöyle devam etti: “Sizler ülkemize ve kurumlarına güvendiniz. Bu güven sarsıldı. Bazı makamların nasıl hata yaptıklarını görmek beni bile endişelendirdi. Yeniden güven duymanızı istiyorum. Resmi makamların yeteri kadar olayların üzerine gidip hataları görüp görmediğini kontrol edeceğim. Ben de gerektiği takdirde sonuçların ne olduğunu soracağım.”

"REFORMLAR ÖNEMLİ AMA YETERSİZ"

Emniyet birimlerinde reform talepleri konusuna da değinen Gauck, bütün makamların ve kurumların yenilenmesinin hata olacağını savundu. Yapılan reformların önemli, ama yetersiz olduğunu belirten cumhurbaşkanı, günlük yaşantıda önyargıların yerleşmesinin nasıl önlenebileceği konusunun düşünülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

"NELER HİSSETTİĞİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN SİZİ DAVET ETTİM"

Almanya’da değişik kültürlerden ve dinlerden insanların birlikte yaşadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gauck, kökeni ne olursa olsun herkesin birbirine karşı saygıyla davranması gerektiğini vurguladı. “Neler düşündüğünüzü ve kendinizi nasıl hissettiğinizi öğrenmek için sizi davet ettim. Bazılarınızla daha önce konser evindeki anma töreninde görüşmüştüm.” diyen Gauck şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı olarak size şu sözü vermek istiyorum; Ortak ülke mizin, neler yaşandığını hiçbir zaman unutmaması için her şeyi yapacağım. Acılarınızın dikkate alınması için sizlere yardımcı olmak istiyorum. Hataların ve ihmallerin nerede olduğunun aydınlatılması ve gerektiği takdirde bunların da tartışılması ve bunlardan ders alınması gerektiğine inanıyorum.”

GAUCK GEÇEN YIL GÖRÜŞMEYİ REDDETMİŞTİ

Geçen yılın sonunda NSU kurban ve yakınlarıyla görüşmeyi reddeden Gauck, daha sonra bu kararını değiştirerek NSU kurbanlarının yakınlarıyla görüşmüş oldu. Ancak bu görüşmeye tüm davetliler katılmadı.

DAVETE KATILMAYANLAR DA VARDI

2001 yılında Hamburg’da NSU üyeleri tarafından katledilen Süleyman Taşköprü’nün kız kardeşi Ayşen Taşköprü katılmayacağını belirtmiş, sebebini Gauck’a yazdığı mektupta “Sayın Cumhurbaşkanı, benim ağabeyim sizin için sadece NSU siyasi konu olduğu için bu kadar önemli.” ifadeleriyle açıklamıştı. Aynı eleştiriyi de 2005 yılında Münih’de öldürülen Yunan Theodoros Bulgarides’in yakınları da dile getirerek davete iştirak etmeyeceklerini açıkladı.

MERKEL DE GÖRÜŞECEK

Diğer taraftan Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel’in de NSU kurbanları ve yakınlarıyla Nisan veya Mayıs ayında görüşeceğini söyledi. Ancak bu görüşmenin günü ve çerçevesinin belirlenmediğine dikkat çeken Seibert, bundan dolayı bu ailelerin avukatlarının katılması konusunda net bir şey söyleyemeyeceğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER