ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:13

"NSU cinayetleri tamamen aydınlatılmalı"


Almany'da Neonazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör hücresinin cinayetlerini, emniyet birimlerindeki hata, ihmal ve eksiklikleri araştırmak için kurulan Federal Meclis Araştırma Komisyonu, yaklaşık bir yıldır sürdürdüğü çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’u dün bilgilendirdi.

Komisyon Başkanı Sebastian Edathy başta olmak üzere diğer üyelerini Cumhurbaşkanlığı Bellevue Sarayı’nda ağırlayan Gauck, NSU’nun ortaya çıktığı günden bu yana ‘korkunç’ diye değerlendirdiği cinayetlerin sonuna kadar aydınlatılmasını istediğini söyledi.

‘KUSURSUZ OLMAYACAĞINI BİZLER DE BİLİYORUZ’

Bir vatandaş olarak daha sonra cumhurbaşkanı sıfatıyla başından beri bu korkunç cinayetlerin aydınlatılmasını önemli gördüğünü söyleyen Gauck, “Kurbanların ailelerinin yalnız kalmamalarına, bizlerin dayanışma içinde olmamıza önem veriyorum. Emniyet birimlerinin, eyalet ve federal düzeyde, burada yaşayan her bir vatandaşın güvenlik ve emniyetini sağlamalarını istiyorum. Tabii ki bunun kusursuz olamayacağını biz de biliyoruz.” dedi.

ŞUBAT AYINDA KURBAN YAKINLARINI AĞIRLAYACAK

Gauck, NSU cinayetleri gibi ağır suçların aydınlatılmasının önünde engeller söz konusu ise bundan kamuoyunun haberdar olması gerektiğini vurguladı. Cinayetleri aydınlatmaya yönelik çalışma yapanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı, “Federal Meclis NSU Araştırma Komisyonu’na, bu komisyonu kurduğu için Federal Meclis’e ve komisyon üyelerinin çalışmalarından dolayı minnettarım” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Gauck’un Şubat ayında NSU kurbanları ve yakınlarını Bellevue Sarayı’nda ağırlaması bekleniyor.

NSU STUTTGART’TA SALDIRI MI PLANLIYORDU?

Bu arada NSU ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Berlin taz gazetesi Uwe Börnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe’nin Baden-Württemberg eyaletinde bir saldırı planladığını, bunun için 2003 yılında Stuttgart’ta alan çalışması yaptıklarını yazdı.

Gazete ayrıca üç teröristin Nordbahnhof’un çevresinde işletmesi olan Türk işadamlarını gözlerine kestirdiğini, bu olayın kanıtlarının Zschaepe’nin ateşe verdiği sığınakta ele geçirilen ‘Stuttgart’ isimli CD’nin içinde yer aldığını okuyucularına duyurdu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER