ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:44

Norveç'te 1 Mayıs'ta gündem Filistin

Norveçte 1 Mayısta gündem Filistin

Norveç'te 1 Mayıs yürüyüşünde işçi örgütleri İsrail mallarının boykot edilmesini istedi.


Norveç'in başkenti Oslo'da işçi sendikaları, hemşireler, öğretmenler, itfaiye ekibi ve vatandaşların oluşturduğu kortej, Kraliyet Sarayı'nın da bulunduğu Karl Johans Caddesi'nde yürüdü. Yürüyüş esnasında bazı Norveçli işçi örgütleri İsrail karşıtı pankartlarla yürüdü.

Pankartlarda, ''İsrail zenginlerine değil, Filistinli acı çeken insanlara destek verin.'' yazıları dikkat çekti.

Diğer taraftan bir grup İsrail yanlısı ise, parlamento binası önünde, ''İsrail'i boykota hayır'' pankartları ve İsrail bayraklarıyla gösteri yaptı. Bazı Norveçli milletvekilleri ise İsrail taraftarlarını eleştirdi.

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, hakla sesleniş konuşmasında 1 Mayıs İşçi Bayramı Bayaramı'nın önemi ve anlamı üzerinde durdu. 1 Mayıs'ın paylaşım, modernlik, eşitlik ve dayanışma anlamına geldiğini söyledi. Stoltenberg, Avrupa'da i işsizlik konusuna da değinerek, ''Bizler, işsizlik problemlerinin sadece 930'lu yıllara ait olduğunu düşünüyorduk. Ancak işsizlik, şu anda da tüm Avrupa'yı sarmış durumda.'' dedi.

Norveç'in vergi sisteminin daha adaletli olacağını da vurgulayan Stoltenberg, "Herkes kapasitesi ölçüsünde vergi ödeyecek. Ülke içi dayanışmaya katkıda bulunacak.'' ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER