ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2014 Çarşamba 17:14

Nobel Komitesi hakkında suç duyurusu

Nobel Komitesi hakkında suç duyurusu

Nobel Barış Ödülü'nün sahibini belirleyen Nobel Komitesi hakkında, Nobel kriterlerine aykırı kararlar verdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.Norveç'te uzun zamandır Nobel Komitesi'nin kararlarını eleştiren isimlerin başında gelen aktivist ve hukukçu Fredrik Heffermehl, Nobel Komitesi'nin keyfi uygulamalarla Nobel kriterlerine aykırı kararlar verdiği gerekçesiyle polise başvurdu.

Komitenin, barış ödülü sahiplerini belirlerken baz alması gereken ve 1901 yılında Alfred Nobel tarafından kaleme alınmış olan vasiyetnamedeki kriterleri ihlal ettiğini savunan Heffermehl, 1945 yılından bu yana dağıtılan bazı barış ödüllerinin, komitenin keyfi davranışlarından dolayı yanlış olduğunu savunarak bunun suç teşkil ettiğini ileri sürdü.
Heffermehl, "Bu gibi davranışların nedeni politikacılarımızın keyfi davranışları ve hukukun üstünlüğüne riayet etmemeleridir. Hapis cezası gerektirecek kadar vahim durumlar bizde alışkanlık olmuş durumda" dedi.
Nobel Komitesi Genel Sekreteri Geir Lundestad ise "Heffermehl, artık 1901'de yaşamadığımızı idrak etmek durumunda" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER