ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 00:11

NJ Başsavcısı Fishman, Türk Cami'nde diyalog çağrısı yaptı

NJ Başsavcısı Fishman, Türk Caminde diyalog çağrısı yaptı


ABD'nin New Jersey Eyalet Başsavcısı Paul J. Fishman, Paterson’da bulunan Ulu Camii’nde Cuma Namazı öncesi cemaate diyalog çağrısında bulundu. Namaz öncesi camiye gelen Başsavcı Fishman, Amerika’da yaşayan Müslümanların Amerikan Adalet Bakanlığı koruması altında olduğunu anlattı.

New Jersey’in birçok yerinde bilgilendirme toplantıları düzenleyen Başsavcı Fishman, Türk ve Müslüman toplumu ile hiçbir sorunları olmadıklarını söyledi. Başsavcı, özellikle son Boston patlamlarından sonra müslümanların kendilerini güvende hissetmelerini istediklerini vurguladı. 3,5 yıllık görevinde New Jersey’in birçok yerinde insanlarla bir araya geldiğini hatırlatan Fishman, ilk defa bir Türk camisindeki cemaatle bir araya geldi.

Kurum olarak bütün toplumlarla diyalog halinde olduklarını dile getiren Başsavcı Fishman, “İnsanların yaptığımız işler hakkında bilgilendirilmesini istiyoruz. İnsanların kişisel özgürlüklerini ve haklarını koruduğumuzu ve bunun için çalıştığımızı ifade etmek istiyorum. Yaşadığımız bölgenin daha güvenilir olması için cemiyetlerle birlikte çalışmamız lazım. Bu bizim ortak amacımız olması lazım.” dedi.

Göreve geldiğimden beri cemiyetlerle diyalog kurmaya çalıştığını, özellikle Müslüman toplumu ile bir araya geldiğini aktaran Başsavcı, “Onların bizim güvenliğimizde olduklarını bilmelerini istiyorum. Şuana kadar Müslümalar bir araya geldiğimiz toplantılar çok verimli geçti. Birçok yerdeki camileri gezip, ordaki yönetim kurulu arkadaşlarla tanıştım. Ama bunun daha fazlasını yapabiliriz. Bu yüzden bugün burdayım.” diye konuştu.

New Brunswick'te 2 yıl önceki yılbaşı gecesinde 3 kendini bilmez, hiç suçu olmayan ve sırf Arap oldukları için iki kişiyi dövdüğünü anlatan Başsavcı Fishman, “Bu bizim için kabul edilmez bir davranıştır. Tahmin ediyorum sizin içinde öyledir. Bizde bunları tutukladık, federal hapishanesine gönderdik. İnsanların şunu bilmesini istiyoruz ki devlet sizin yanınızdadır.” şeklinde yaşanmış bir olayı anlattı.

Toplumlar arasında kötü insanların olabileceği uyarısında da bulunan Başsavcı Fishman, “Önemli olan bu tarz insanların diğer toplum üyelerini olumsuz etkilememesi. Bizde bunları engellemek için, farklı toplumları ziyaret ederek, biz sizin yanındayız diyoruz.”

Cuma namazı nedeniyle konuşmasını kısa tutan Başsavcı, herhangi bir olumsuz durumda direk güvenlik güçleri ile irtibat kurulması tavsiyesinde bulundu. Bilgilendirme ve diyalog toplantılarının devam edeceğini de kaydeden Başsavcı Fishman, bir sonraki görüşmenin sorulu cevaplı olabileceğini söyledi.

İlk defa bir başsavcının cami cemaatine hitap edip, diyalog kurduğunu belirten Ulu Camii Derneği Başkanı Özkan Karaçay, toplantının verimli geçtiğini ifade etti. Karaçay, başsavcının herhangi bir olumsuz durumda kendileri ile irtibata geçme tavsiyesinde bulunduklarını aktardı. Cami cemaati ise, başsavcının direk camiye gelip Müslümanlara daha iyi diyalog kurmak istemesini olumlu karşıladı.

Başsavcı Fishman, cami yönetim kurulu üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER