ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 15:43

Nikoliç'ten, Bosna-Hersek'e tartışmalı ziyaret


Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikloiç'in, göreve geldikten sonra komşu Bosna-Hersek'e ilk ziyaretinde, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banya Luka'ya gideceği bildirildi.
    
Aşırı söylemleriyle bölge ülkelerinin tepkisini çeken Tomislav Nikoliç'in, Bosna-Hersek'e yapacağı ilk ziyarette başkent Saraybosna'yı değil, ağırlıklı olarak Sırpların yaşadığı Banya Luka kentini tercih etmesi eleştirilere neden oldu.
     Sırbistan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Tomislav Nikoliç'in Sırbistanlı bakanlardan oluşan heyete başkanlık ederek yarın Banya Luka kentine gideceği ve burada Sırbistan ile Bosna Sırp Cumhuriyeti İşbirliği Konseyi'ne katılacağı bildirildi.
     Nikoliç'in Banya Luka'da, Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik'le bir araya geleceği, Bosna Sırp Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile Sırbistan Adalatet Bakanlığı arasında imzalanacak işbirliği anlaşması imza törenine katılacağı belirtildi.
     Tomislav Nikoliç, Sırbistan'da Mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda eski cumhurbaşkanı Boris Tadiç'i geride bırakarak cumhurbaşkanı seçilmişti.
     Sırp Radikal Partisi'nin eski Başkanvekili ve seçim döneminde Sırp Kalkınma Partisi'nin (SRS) lideri olan Tomislav Nikoliç, Hırvatistan'da 1991 yılında yaşanan savaşta en çok zarar gören Vukovar kentini "bir Sırp kenti" diye nitelendirerek Hırvat yetkililerin tepkisini çekmişti.
     Nikoliç'in, "Srebrentisa'da soykırım olmadığını" söylemesi ve "Bosna-Hersek'in yavaş yavaş yok olduğu" şeklindeki açıklamaları da Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin o dönemki Başkanı Bakir İzzetbegoviç'in sert tepkisine neden olmuştu. İzzetbegoviç, Nikoliç'le yapmayı planladığı görüşmeyi iptal etmişti.
     Bosna-Hersek devleti, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve Bosna-Hersek Federasyonu olmak üzere iki otonom yapıdan oluşuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER