ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:19

Nijerya ordusu, Müslümanların evlerini ateşe verdi iddiası


Nijerya odusun 16-17 Nisan’da Baga kasabasında Boko Haram örgütü militanları ile girdiği çatışmada, en az 2 bin 300 evi ateşe verdiği ortaya çıktı. İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından uydu görüntülerinin yayınlanmasından sonra yapılan açıklamada, Boko Haram’ın saldırısından sonra “askerlerin sivilleri korumaktan çok imha ettikleri” belirtildi. İzleme Örgütü’nün iddialarını ordudan henüz yanıt gelmedi.

Nijerya’nın kuzeyindeki Çad sınırında militanlarla ordu arasında çıkan çatışmalarda medya 185 kişinin öldüğünü yazarken, ordu ölü sayısını 37 olarak açıklamıştı.

2010’dan beri Nijerya’nın kuzeyinde hükümete karşı silahlı mücadele veren Boko Haram, binlerce insanın ölümünden sorumlu tutuluyor.

Balıkçılıkla uğraşan halkın yaşadığı Baga kasabasından bir görgü tanığı İzleme Örgütü’ne yaptığı açıklamada, militanların bir askeri öldürmesinin ardından, güvenlik güçlerinin Baga’ya büyük zarar verdiğini söyledi. Askerlerin 4 binden fazla evi yaktıkları, en az 200 sivili katlettikleri iddia ediliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Nijerya otoritelerinden olayın aydınlığa kavuşturulmasını istedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER