ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 12:30

Nijerya hükümeti harekete geçti!

Nijerya hükümeti harekete geçti!

Nijerya hükümeti, Boko Haram militanları tarafından kaçırılan kız öğrencilerin serbest bırakılması için ellerinden gelen mücadeleyi vereceklerini açıkladı.


Nijerya hükümeti, Boko Haram militanları tarafından kaçırılan kız öğrencilerin serbest bırakılması için "her yola başvurmaya" hazır olduğunu açıkladı.

Enformasyon Bakanı Labaran Maku, Abuja'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Esaret altındaki talihsiz kızlarımızın serbest bırakılmasının sağlanması için her yola başvurmaya hazırız" diye konuştu.

Maku, Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın katılımıyla yapılan Federal Yürütme Konseyi toplantısında, kız öğrencilerin bulunması ve kurtarılması için gereken her türlü yöntemin kullanılması kararı alındığını söyledi.

Kız öğrenciler, Nijerya'nın Borno eyaletine bağlı Chibok kentindeki okullarından geçen ay Boko Haram militanları tarafından kaçırılmıştı.

Nijeryalı yetkililer, Boko Haram'ın lideri Ebubekir Şekau olduğunu iddia eden bir kişinin, kızlara karşılık cezaevindeki örgüt üyelerinin serbest bırakılması önerisi konusunda şu ana kadar farklı görüşler bildirdi.

Bazı yetkililer, hükümetin kızların serbest bırakılması için Boko Haram ile müzakere edeceğini söylerken, İçişleri Bakanı Abba Moro, bu yönde herhangi bir teklifi kabul etmediklerini açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER