ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 07:56

New York'ta Ebola virüsü tespit edildi

New Yorkta Ebola virüsü tespit edildi

ABD’nin New York şehrinde bir doktorun Ebola virüsüne yakalandığı bildirildi.


Kısa bir süre önce Ebola hastalarını tedavi etmek amacıyla Batı Afrika’ya seyahat ettiği belirtilen Dr. Craig Spencer (33), yüksek ateş ve mide ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılmıştı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ve New York Valisi Andrew Cuomo, doktor üzerinde yapılan ilk Ebola testinin pozitif çıktığını açıkladı.

New York Presbyterian Hastanesi’nde pratisyen doktor olarak görev yaptığı belirtilen Spencer bugün Bellevue Hastanesi’nde karantina altına alınmıştı.

Başkan Blasio, New Yorkluların Ebola için alarma geçmesi için bir sebep olmadığını söyledi. Blasio, Spencer’in kısa süre önce Ebola’ya yakalanmış olabileceğini belirtti. Yaklaşık bir aydır mühtemel bir Ebola hastalığına karşı hazırlık yaptıklarını belirten Blasio, şehirdeki bütün hastanelerin ve özellikle Bellevue Hastanesi'nin Ebola hastalarının tedavi edilmesi için hazırlandığını söyledi. Başkan Blasio, Ebola'ya karşı bütün kurumların koordineli bir şekilde çalıştığını ifade ederek, vatandaşları bilgilendirme çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi.

New York Valisi Cuomo ise Ebola hastasının çok az insanla temasa geçtiğini açıkladı. Yetkililer, Dr. Spencer’in Batı Afrika’dan geldikten sonra temasa geçtiği bütün insanları tespit edip tetkik çalışmalarını başlattı. Presbyterian Hastanesi yetkilileri, yaptıkları yazılı açıklamada, Spencer’in yurdışı görevinden döndükten sonra herhangi bir hastayı tedavi etmediğini duyurdu. Ebola’ya yakalanan Spencer’in kız arkadaşı Morgan Dixon’un da (30) Bellevue Hastanesi’nde karantinaya alındığı bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER