ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 21:41

New York, polisin öldürdüğü astım hastası için yürüdü

New York, polisin öldürdüğü astım hastası için yürüdü

New York'un Staten Island bölgesinde ''Geri adım atmayacağız'' sloganlarıyla toplanan binlerce kişi, geçen ay polis tarafından öldürülen astım hastası Eric Garner için yürüyüş düzenledi.


 
 
New York'un Staten Island bölgesinde, 17 Temmuz'da polisin gözaltına almaya çalıştığı sırada boğazını sıkarak ölümüne sebep olduğu 43 yaşındaki astım hastası siyahi Eric Garner için, binlerce kişinin katılımıyla protesto gösterisi düzenlendi.

Siyahi aktivist ve din adamı Al Sharpton öncülüğünde ''Geri adım atmayacağız'' başlığıyla, Eric Garner'ın öldürüldüğü bölgede yapılan gösteriye, aralarında beyazlar, kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

Staten Adası'na feribotlar ve otobüslerle gelen binlerce protestocu 6 çocuk babası Garner'ın beyaz polislerce üzerine çıkılıp, boğazının sıkılarak öldürüldüğü yerde toplanırken, ''Biz yüzde 99'uz, hepimiz Eric Garner'ız'', ''Bir sonraki ben miyim?'' pankartları ve Ferguson'da öldürülen Micael Brown'a atıfla ''Eller havada, ateş etme'' sloganları eşliğinde yürüdü.

Protesto öncesi Mt. Sinai Kilisesi önünde konuşma yapan siyahi aktivist Sharpton, ''Eğer siz bunu ona yapabiliyorsanız, herkese yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda biz asla sessiz kalmayacağız'' ifadelerini kullandı.

Protestoya Garner'ın ailesi, üzerinde fotoğraf basılı kırmızı tişörtlerle katılırken, oldukça üzgün oldukları gözlendi.

Garner'ın ölümüyle ilgili yayınlanan raporda, olayın bir cinayet olduğu, kaçak sigara sattığı gerekçesiyle polis tarafından yakalanmaya çalışıldığı esnada boğazına ve göğüs bölgesine çökülmesi sonucu nefessiz kalarak hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

New York şehir savcılığı da olayla ilgili delilleri gelecek ay içinde büyük juriye sunacağını ve Garner'ın ölümünde suçlu olanların ortaya çıkarılacağını belirtmişti.

 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER