ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 11:35

Netenyahu: Kürdistan kurulmalı

Netenyahu: Kürdistan kurulmalı

İsrail'den flaş karar! Başbakan Netenyahu, bölgede Kürdistan devletinin kurulmasını desteklediklerini açıladı.


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Şiiler ile Suniler arasında yaşanan şiddet olaylarının artması nedeniyle bölgede bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasına destek verdiklerini açıkladı.

Netanyahu Tel Aviv Üniversitesi'nde öğrencilere yaptığı konuşmada bölgenin güvenliği açısından orada bir Kürt devletinin kurulması gerektiğine vurgu yaptı. İspanyol Haber Ajansı Europress'de yer alan habere göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, burada yaptığı konuşmada "Kürtler mücadeleci bir topluluktur, siyasi şartları da yerine getiriyor, bu bağlamda bağımsızlığı da hak ediyorlar" dedi.

Ajans, Netanyahu'nun bu açıklamasının bölgede Irak'ın bütünlüğünü savunan ABD'nin tezleri ile ters düştüğünü söyledi. 

ABD, birleşik bir Irak istiyor

Kürtler açık bir şekilde bağımsızlığı dillendirse de Washington’ın bu talebi onaylaması zor. Zira Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, cuma günkü basın brifinginde, Kürtlerin isteklerinin hatırlatılması üzerine, "Irak’ın birliğinin korunmasına yönelik politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığının" altını çizdi.

Harf, “Birleşik bir Irak’ın en güçlü Irak olacağını söyledik. Ülkedeki krizle mücadele etmek için Sünni, Şii ve Kürtleri içine alan kapsayıcı bir hükümetin bir an önce oluşturulması gerektiğini daha önce ifade ettik” diyerek Washington’ın pozisyonu ortaya koydu.

Kerkük konusunda refaranduma gideceklerini belirtmişti

Diğer yandan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Anayasası'na göre statüsü netleştirilmeyen bölgelerde, 2007 yılında referandum yapılması gerektiğini belirtmişti. 

Barzani, Kerkük konusunda  peşmergenin kentte kalmaya devam edeceğini belirtmiş, "Kürdistan bölgesi, Bağdat'ın yanlış siyasetinin cezasını ödemek zorunda değildir. Artık bedel ödemeyeceğiz. Onların iflas etmiş siyaseti nedeniyle teröristler, Kürdistan bölgesinin sınır komşusu haline geldiler. Ancak peşmerge, Kürdistan sınırlarını ve halkın can ve mal güvenliğini korumaya devam edecektir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER