ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 15:06

Netanyahu yeni hükümet için zaman istiyor


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, hükümeti kurmak ve muhtemel bir erken seçimi engellemek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğu belirtildi. Netanyahu, muhtemel koalisyon ortaklarıyla yapılan görüşmelerin çıkmaza girmesi sebebiyle süreci uzatmaya çalışıyor.

Netanyahu’nun Cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Şimon Perez ile görüşüp, koalisyonu kurması için verilen 4 haftanın üstüne iki hafta daha istemesi bekleniyor. Perez’in ise Netanyahu’nun bu isteğini büyük bir ihtimalle kabul edeceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte, Netanyahu koalisyon için son gün olan 16 Mart’a kadar yeterli meclis çoğunluğu sağlayamazsa, Perez görevi rakip partinin liderine verebilir. Bu durumda da hükümet kurulamazsa, İsrail’e yeniden seçim yolu görünüyor.

Ayrıca ABD Başkanı Barack Obama’nın da Mart ayında Filistin sorunu ve İran, Suriye gibi bölgesel meseleleri görüşmek üzere İsrail’i ziyaret etmesi bekleniyor. Ancak, Netanyahu’nun koalisyonu kuramama durumunda Obama’nın büyük ihtimalle ziyareti iptal edeceği ifade ediliyor.

Washington Obama’nın ziyareti hakkında henüz bir açıklama yapmazken, Amerika’nın İsrail Büyükelçisi Daniel Shapiro, ziyaretin yeni hükümet kurulduktan sonra gerçekleşeceğini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER