ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2014 Salı 22:50

Netanyahu sinegog saldırısı ile ilgili açıklama yaptı

Netanyahu sinegog saldırısı ile ilgili açıklama yaptı

Netanyahu, Kudüs'te basına yaptığı açıklamada, sinagoga düzenlenen ve 4 İsraillinin ölümüne yol açan saldırıdan, Filistin yönetimi, Hamas ve İslami Cihad örgütünü sorumlu tuttu.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs'teki sinagog saldırısının önceki gün Filistinli bir otobüs şoförün ölümüyle ilişkilendirilmesine dair, "Otopsi raporu bunda (intihar ettiğinde) şüpheye yer bırakmıyor. Ancak bu rapor, 'kan iftirasının' yayılmasını ve bu kişinin Yahudiler tarafından öldürüldüğüne inanılmasını engelleyemedi" dedi.

Netanyahu, Kudüs'te basına yaptığı açıklamada, sinagoga düzenlenen ve 4 İsraillinin ölümüne yol açan saldırıdan, Filistin yönetimi, Hamas ve İslami Cihad örgütünü sorumlu tuttu.

"Ebu Mazen (Mahmud Abbas) bu sefer saldırıyı kınadı. Bunu yapması güzel bir şey ancak yeterli değil" diyen Netanyahu, uluslararası camiayı da eleştirerek, "Dünya buradaki katliamı görüyor fakat çatışmaların ana nedeni olan Filistinlilerin İsrail'e karşı acımasız saldırılarının durdurulmasını talep etmiyor" ifadesini kullandı.

Netanyahu ayrıca Abbas'ın terör saldırılarını doğrudan desteklemediğinin doğru olduğunu ancak Filistin yönetiminin "söz ve kışkırtmalarının teröre neden olduğunu" ileri sürdü.

Sinagog saldırısının önceki gün Doğu Kudüslü bir otobüs şoförünün intiharıyla bağlantılandırılmasına da değinen Netanyahu, "Otopsi raporu bunda şüpheye yer bırakmıyor. Ancak bu rapor, 'kan iftirasının' yayılmasını ve bu kişinin Yahudiler tarafından öldürüldüğüne inanılmasını engelleyemedi. Kışkırtmalar sonucu söz konusu alçakça katliam yaşandı" diye konuştu.

Kudüs'te önceki gün, İsrailli otobüs firmasında şoför olarak çalışan Filistinli Hasan Yusuf er-Ramuni (32), araçta asılı halde ölü bulunmuştu. İsrail polisinin kısa sürede olayı "intihar" olarak açıklaması tepkilere neden olmuş, Ramuni'nin Filistin medyasında yayınlanan fotoğraflarında yüz, sırt ve ayak kısmında morlukların olduğunun görüldüğü ifade edilmişti.

Kudüs'te bu sabah bir sinagoga düzenlenen saldırıda da 4 İsrailli hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı. İsrail polisi, "Kudüs'ün Har Nof Mahallesi'ndeki sinagoga ellerinde bıçak ve baltalarla gelen 2 kişi, polisler tarafından öldürüldü. Saldırganlar Doğu Kudüslü" açıklamasında bulunmuştu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER