ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 23:18

Netanyahu saldırıları savundu

Netanyahu saldırıları savundu

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Ban, Kerry ve Merkel'i arayarak Gazze'ye yönelik saldırıları savunduğu bildirildi.


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i telefonla arayarak Gazze'ye yönelik saldırıları savunduğu ve ülkesine füze atılmasının uluslararası toplum tarafından kınanmasını istediği bildirildi.
İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada Netanyahu'nun söz konusu telefon görüşmelerinde şu ifadelere yer verdiği belirtildi:

"Dünyada ülkesi ve halkı mütemadiyen füze saldırılarının yanı sıra denizden ve tüneller yoluyla ülkesinin topraklarına sızma girişimlerine maruz kalan hiçbir ülke bu tecavüzlere müsamaha göstermez. Hamas İsrailli sivilleri hedef almak ve Gazzeli sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak suretiyle çifte savaş suçu işlemektedir. Haddizatında kasten hedef alınmaksızın Gazze'de sivillerin zarar görmesinin tüm sorumluluğu Hamas'a aittir."

Başbakanlık açıklamasına göre Netanyahu, "Hamas'ın dünyada terörist bir örgüt olarak bilindiğine" ve "Hamas ile diğer terörist örgütler tarafından İsrail'e füze fırlatılmasının uluslararası toplum tarafından şiddetle kınanması gerektiğine" vurgu yaptı.

Netanyahu'nun gelecek günlerde başka liderlerle de telefon görüşmeleri yapacağı belirtildi.
Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Muhammed Ebu Hudayr adlı Filistinli çocuk 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından Kudüs'te sabah namazı için gittiği caminin önünden kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Olayların tırmanmasıyla İsrail, Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adıyla pazartesi günü operasyon başlattığını duyurmuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER