ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 10:34

"Neonaziler, özgürlüklerin arkasına sığınıyor"


Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nin 2012 istihbarat raporuna göre, eyalet için aşırı sağcı gruplar ve Selefiler tehlike oluşturuyor.

KRV İçişleri Bakanı Ralf Jäger, KRV Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Burkhard Freier ile birlikte 2012 yılı Anayasayı Koruma Teşkilatı Raporu’nu tanıttı. Her türlü aşırılarla mücadelenin ısrarla devam edeceğini belirten Bakan Jäger, “Demokrasimiz için tehlike olanların üzerine ısrarla gideceğiz.” dedi. NSU davasına da değinen bakan, KRV olarak cinayetlerin üzerine giderken yapılan hataları gördüklerini ve ders çıkardıklarını belirtti.

Yaptıkları en önemli değişiklikleri muhbirlerin yasal yetkilerini sınırlandırarak kontrol altına alma ve şeffaflaşma olarak sayan bakan, “Anayasayı Koruma Teşkilatı’na kamuoyunun tekrar güvenini kazanmak istiyoruz. Çünkü demokrasimizi koruyorlar.” ifadesini kullandı.

Eyalette birçok aşırı sağ dernek ve faaliyetleri yasaklayarak göçmenlere açık bir mesaj vermek istediğini belirten bakan, “NPD’nin yasaklanmasını istiyorum.” şeklinde konuştu Jäger, aşırı sağcıların Die Rechte Partisi’nde toplanıp oradan diğer partilere dağıldıklarını söyleyerek sağcıların partilere sağlanan özgürlüklerin arkasına sığındığını dile getirdi.

Bazı Selefi gruplara ilişkin soruları cevaplayan KRV Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Burkhard Freier ise aşırılıkların camilerde değil, özellikle internette yapıldığını kaydetti. Bu konuda İslami çatı kuruluşlarıyla ortak çalışma yürüttüklerini belirten Freier, camilerin izlenmesi konusunda şunları söyledi: “KRV’de 850 cami var. Bunların 20 kadarını izliyoruz. Bu, toplam rakamın içinde çok küçük bir orana tekabül ediyor.”

Freier, Neonazi gruplarından çıkmak isteyenlere olduğu gibi bazı Selefi gruplardan ayrılmak isteyenlere yardım için de çalışma yürüttüklerini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER