ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:03

Neonazi'de iddianame okunamadı


Almanya’da 8 Türk, bir Yunan ve bir Alman polisin cinayetlerinden sorumlu tutulan NSU terör hücresinin hayattaki tek üyesi Beate Zschaepe ve diğer 4 zanlıya karşı açılan dava Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde (OLG) görülmeye başlandı. Gazetecilere uygulanan akreditasyon işlemlerinde yapılan hatalardan dolayı 17 Nisan yerine 6 Mayıs’ta başlayan ‘yüzyılın davası’, Türk ve Alman medyasının yanı sıra tüm dünya basın mensupları tarafından ilgiyle takip edildi.

Duruşma 10:30 civarında başlarken, Zschaepe ve diğer sanıklar 09:50 itibariyle salona alındı. Televizyon ve fotoğraf kameralarına sırtını dönen Zschaepe’nin 30 dakika boyunca basın mensupları ve tüm katılımcıları kaale almayan tavrı dikkat çekti. Federal Kriminal Dairesi’nin NSU terör örgütü üyeleri ile ilgili arama ilanındaki Zschaepe’den farklı olarak saç stili ve elbisesiyle bakımlı bir Zschaepe’nin duruşmaya gelmesi dikkatlerden kaçmadı. Yarım saat süren fotoğraf ve televizyon çekimlerinden kurbanların yakınlarının rahatsız olduğu gözlemlendi. Bu arada bir müdahilin avukatının ellerini tutarak sürekli dua edercesine dudaklarını kıpırdattığı görüldü.

ZSCHAEPE’DEN REDDİ HAKİM

Hakkında terör örgütü kurmak ve üyesi olmak, cinayetler işlemek ve teşebbüste bulunmaktan dava açılan Beate Zschaepe’nin avukatları, davayı görecek Manfred Götzl’in hakimliğini reddetti. Hakimi taraf tutmakla suçlayan avukatlar, gerekçe olarak dava oturumlarından önce evlerinin aranmasını, ayrıca mahkeme binasına girerken avukatların üzerleri aranırken savcı ve hakimlere dokunulmamasını gösterdi. Avukatların reddi hakim başvurusunu ise hakim kabul etmedi. Ancak avukatlar yazılı olmadığı gerekçesiyle hakimin reddine de itiraz etti. Avukatların bu tutumu duruşmayı uzatma girişimi olarak değerlendirildi. Müdahil ailelerin avukatları da bu girişimleri davanın başlamasına engel olmak ve süreci uzatmak olarak niteledi. Buna rağmen sanığın avukatlarının başvurularına cevap vermek için davaya bir buçuk saat ara verildi.

Müdahil katılımcıların avukatlarından Mehmet Daimagüler'in Zschaepe’nin avukatlarıyla şakalaşıp gülüşmesi dikkat çekerken, diğer avukatlardan Yavuz Selim Narin reddi hâkim talebinin savunma yapan avukatların sıkça başvurduğu bir yöntem olduğunu belirtti.
Diğer taraftan davanın ilk günü iddianame okunmadı. Mahkeme sözcüsü, zanlıların avukatlarının ve müdahil avukatlarının yaptığı başvurular nedeniyle iddianamenin okunmayacağını duyurdu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER