ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 15:07

Neonazi kurbanları için anma töreni


Almanya’nın Münih şehrinde Neonazi kurbanlarının anıldığı törende emekli imam hatip Ali Mazlum ve diğer semavi dinlerin temsilcileri, 2000 ila 2007 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör örgütü tarafından öldürülen 10 vatandaşın için dün anma töreni düzenledi. Törende terör örgütünün öldürdüğü kişilerin isimleri okunarak dualar edilirken, saat 19.00’da kilise çanları kurbanlar için çaldı.

Programda konuşma yapan Münih Belediye Başkanı Ude (SPD), aynı katillerin yıllarca cinayetler işlemesine rağmen bulunamadığını ifade etti. Geçen yıl 4 Kasım günü yanan evin ardından tüm gerçeğin ortaya çıktığını söyleyen Ude, cinayetlerin nedeninin ve yıllarca ortaya çıkarılamamasının şoke ettiğini bildirdi. Cinayetleri aydınlatma konusunda güvenlik birimlerinin sadece hata yapmadıklarını, aynı zamanda kurbanların aile yakınlarını şüpheli konuma düşürdüklerini anlatan Ude, “Bu nasıl bir hakarettir. Bu insanlar, kamuoyunda suçlu sandalyesine oturtuldu.” dedi.

Hatanın tüm eyaletlerde yapıldığını savunan Belediye Başkanı, Neonazilerin bu cinayetlerle ortaya çıkmadıklarını; daha önceleri de saldırılar düzenlediklerini ve yetkili güvenlik makamlarının bunları da hesaba katmaları gerektiğini dile getirdi. Ude, devlet hatasından dolayı bu insanlardan özür dilenmesi gerektiğini kaydetti.

Anma törenini organize eden Yabancılar Meclisi Başkanı Nükhet Kıvran ise geçen yıl ortaya çıkan Almanya tarihinin en büyük skandallarından biri olan Neonazi cinayetlerinin güvenlik birimlerine güveni yok ettiğini ileri sürdü. Göçmenlere yönelik daha önceleri de saldırlar olduğunu hatırlatan Kıvran, bu süreçte Neonazilerin saldırgan, güvenlik birimlerinin savunmada ve siyasetin de olayları ört bas etmekle meşgul olduğunu savundu. Cinayetler esnasında, kurbanların suçlu konumuna konduğunu, cinayetlere ‘Döner cinayetleri’ ve kurulan özel cinayet masasına ‘Bosporus’ isminin verildiğine değinen Kıvran, ırkçılığın toplumu ortasında olduğunu söyledi. Kıvran ayrıca, bugün Müslümanların her şeyde suçlu gösterildiğini kaydedip, ırkçılığın ne kadar kötü olduğunu şu sözlerle ifade etti: “Bugün bana (zarar verir), yarın sana.”

Neonazi cinayetlerine kurban giden Türk ailelerin sorunlarıyla ilgilenen ombudsman Barbara John, anma programı ile kurbanların yanında olduklarını gösterdiklerini belirtti. Kurbanların ailelerinin eşitliğe ve insanların onurunun dokunulmazlığına inandıklarını anlatan John, birçoğunun da Alman vatandaşlığına geçtiğini ve buna karşı aşırı sağcıların ise bir hiç uğruna kampanyalarına devam ettiklerini söyledi. John, çokluk ve tolerans için aşırı sağcılara toplumda yer bırakmamaları çağrısı yaptı. Program için özel mesaj gönderen Federal Meclis NSU Komisyonu Başkanı Sebastian Edathy de Neonazi cinayetlerini tamamen aydınlatmak için her şeyi yaptıklarını ve Neonazi teröristlere ve yardımcılarına sıfır tolerans gösterilmesini istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER