ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 17:15

Nelson Mandela, 4 milyon dolar miras bıraktı

Nelson Mandela, 4 milyon dolar miras bıraktı


Güney Afrika'nın efsane lideri Nelson Mandela'nın 40 sayfalık vasiyeti, resmi olarak halka okundu. Aralık ayında 95 yaşında vefat eden lider adına yaptırılan Hatıra Merkezi’nde yapılan açıklamada Mandela'nın, 46 milyon rand (4.13 milyon dolar) değerinde gayrimenkul bıraktığı açıklandı.

Vasiyeti okuyan Hakim Dikgang Moseneke, "Mandela’nın mirasını okudum. Yazılanlara itiraz eden olmadı. Ailesi kabul etti." dedi.

Mandela vasiyetinde, kendisine yakın çalışan her bir personele 50 bin rand (4500 Dolar) bırakırken, eğitim gördüğü okullar mirastan 100 bin rand pay alacak.

Nelson Mandela Vakfı, mirastan 1.5 milyon rand pay alırken, Mandela’nın partisi, iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi’nin hesabına da bir miktar pay düşecek.

Mandela’nın mirası arasında Johannesburg’un Hougton bölgesindeki ve emeklilik hayatını geçirdiği Kunu köyündeki evi, otobiyografisi "Özgürlüğe Uzun Yürüyüş" ve diğer kitaplardan gelen telif hakları bulunuyor.

Mandela’nın mirası okunurken aile fertlerinin hüzünlendiği gözlenirken, vasiyete 90 gün içinde itiraz edilebilecek.

Mandela'nın vefatının ardından banka hesabında 110 milyon doları olduğu ortaya çıkmış, efsane liderin ailesi miras kavgasına tutuşmuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER