ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mayıs 2013 Pazar 07:37

Necip Fazıl, vefatının 30. Yıldönümünde Hollanda’da anıldı

Necip Fazıl, vefatının 30. Yıldönümünde Hollandada anıldı


Üstad Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 30. Yıldönümünde Hollanda Türk Müzesi'nde düzenlenen bir programda anıldı.

Üstadın fotoğraf, şiir ve vecizeler ile bezeli 30. yıla ait Hatıra Panosu, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Enis Tataroğlu tarafından kurdelesi kesilerek ziyaretcilerin beğenisine sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yapılan anma programını tebrik ve takdir eden telgrafının okunmasının ardından, Üstadın hayatı ve mücadelesini konu alan belgesel film ilgiyle izlendi.

Üstadın 'Kaldırımlar' şiirinin edebiyatsever Ted Quist tarafından Hollandaca okunması dinleyicilerin büyük ilgisini çekti. Quist şairin çok gizemli ve karizmatik bir söylem biçiminin olduğunu ifade etti.

Üstadı sağlığında görüp konferans ve sohbetlerine katılan İlahiyatçı Ömer Baler de hatıralarını ve Üstadın renkli kişiliğine ait anılarını katılımcılar ile paylaştı. Üstadın 'Çöle İnen Nur' isimli kitabının mutlaka okunmasını tavsiye etti. Karşılıklı soru cevap içerisinde geçen sohbette Hollanda’da doğup büyüyen gençler, Üstadın varlığından ilk defa haberdar olduklarını ve böyle bir programa katılmaktan gayet memnun olduklarını dile getirdiler.

Yazar ve şair H.Kerim Ece'nin Sakarya Türküsünü okumasının ardından yapılan dua ile Üstadı anma ve anlama programı kapandı.

Hollanda Türk Müzesi yetkilileri eylül ve ekim aylarında Üstadın filmlerinin izletileceği, kitap ve Büyük Doğu dergilerinin sergileneceği, konferansların verilip ve şiirlerinin okunacağı daha geniş kapsamlı bir program çabasının da devam ettiğini bildirdiler.

Bunun yanında Türk dil, edebiyat, tarih, kültür, müzik, sanat, sinema vesair konularında büyük eserler vermiş geniş kitleler tarafından tanınıp benimsenen kişilerinde önümüzdeki zamanlarda farklı faaliyetler ile Hollandalı ve Hollanda’da yetişmiş Türklere anlatılması ve tanıtılmasına devam edeceklerini de ifade ettiler.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER