ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2017 Pazartesi 17:08

Myanmar'da Arakanlı Müslümanlara cinsel istismar

Myanmarda Arakanlı Müslümanlara cinsel istismar

Basın kuruluşu Kaladan Press Network, Arakan'dan Maungdaw'a kaçan 21 Arakanlı Müslüman kadınla yaptığı röportaja dayandırdığı raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin 70'ten fazla kadına ve genç kıza tecavüz ettiği belirtildi


Merkezi Bangladeş'te bulunan basın kuruluşu, Myanmar'da Arakanlı Müslümanların sistematik bir şekilde cinsel istismara maruz kaldığını ortaya koyan bir rapor yayımladı.

Kar amacı gütmeyen bir basın kuruluşu olan Kaladan Press Network, Arakan eyaletinden Maungdaw bölgesine kaçan 21 Arakanlı Müslüman kadınla yaptığı röportaja dayandırdığı raporda, Myanmar güvenlik güçlerinin 70'ten fazla kadına ve genç kıza tecavüz ettiğini bildirdi.

Röportaja katılan kadınların hepsinin eşini, yarısının da çocuklarını kaybettiği belirtilen raporda, röportaj yapılan 21 kadından 15'inin ya cinsel şiddete uğradığı ya da buna şahit olduğu aktarıldı.

En az 70 kadının askerler ve milisler tarafından ya tecavüz edilirken görüldüğüne, ya tecavüz için kaçırıldığına ya da tecavüz edildikten sonra bulunduğuna işaret eden raporda, bu tür olayların genellikle kadınların köylerinin dışında silah zoruyla toplandıklarında yaşandığı ifade edildi.

Kadınların anlattıklarına bakıldığında sivillere yönelik geniş çaplı istismarların büyük ölçüde benzerlik gösterdiğine işaret edilen raporda, "Bu durum, istismarların sistematik bir şekilde yapıldığına dair güçlü bir kanıt sunmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Bu arada raporda yer alan röportajları gerçekleştiren Arakanlı avukat Razia Sultana, yaptığı basın açıklamasında, "Myanmarlı yetkililer gerçeği her düzeyde gizliyor. Myanmar hükümeti bu zulmü inkar etmeyi bırakmalı ve ordusunu sorumlu tutmalıdır." dedi.

Arakan'da 9 Ekim'de sınır karakollarına saldırılar düzenlenmiş, 13'ü güvenlik görevlisi 29 kişi ölmüştü. Saldırılarla ilgili 600 kişi gözaltına alınmıştı. Saldırıların ardından Myanmar ordusu, bölgede güvenlik operasyonları başlatmıştı. Arakanlı Müslümanlar dayanışma grupları, operasyonların başlamasından bu yana yaklaşık 400 Arakanlı Müslümanın öldüğünü, çok sayıda kadına tecavüz edildiğini ve köylerin yakıldığını belirtmişti. Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Thaung Tun önceki hafta Arakan'da istikrar sağlandığı için operasyonlara son verildiğini açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER