ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 13:46

Myanmar, Müslümanlara çocuk sınırlaması koydu


 Myanmar’ın batısındaki Rakhine eyaleti makamları, bölgedeki Müslüman Rohingya aileleri için 2 çocuk sınırlaması getirildiğini açıkladı. Bununla Rohingyalar ile komşuları Budistler arasında yaşanan şiddet olaylarının karşısının alınacağı savunuluyor.

Myanmarlı yerel yetkililer, yeni kuralın ülkenin Bangladeş sınırındaki iki ilçesinde uygulanacağını ifade etti. Yeni kural Müslüman Rohingya aileleri için 2 çocuk sınırlaması getiriyor. Ayrıca bölgede Müslümanlar arasındaki çok eşliliğe de yasak getiriliyor. Yeni kuralın uygulanacağı Buthidaung ve Maundaw ilçelerinin nüfusunun yüzde 95’ini ise Müslümanlar oluşturuyor.

Rakhine eyaleti sözcüsü Win Myaing, yeni uygulamanın geçtiğimiz hafta, bölgedeki şiddet olaylarının önünü almak için hükümetin görevlendirdiği komisyonun tansiyonu düşürmek için yaptığı önerilerden sonra kabul edildiğini söyledi. Myaing, komisyonun şiddetin durması için Müslüman nüfusun artışının durması ve aile planlama politikası önerdiğini kaydetti. Komisyon ayrıca şiddetin yaşandığı bölgelerde güvenlik güçlerinin sayısını ikiye katlamayı da önerdiği aktarıldı.

Win Myaing, “Müslüman Rohingyaların nüfus artışı Budist nüfusa göre 10 kat daha fazla. Gerginliğin sebeplerinden birisi de nüfusun fazlalığı.” diye konuştu.

Myanmar’da etnik şiddet olayları ilk olarak bir yıl önce Rakhine eyaletinde Budistler ve Müslüman Rohingyalar arasında patlak vermişti. Bıçak ve keskin aletlerle silahlanmış Budist grupların saldırıları sonucu çoğunluğu Müslüman yüzlerce kişi ölmüştü. Olaylar sonucu 125 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER