ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 20:16

Myanmar, isyancıları hava saldırısı ile vurdu


Myanmar ordusu, ülkenin kuzeyindeki Kaçin isyancılarını helikopter ve uçaklarla vurdu. Ordu ve Kaçin isyancıları arasında son günlerde çatışmalar şiddetini artırdı.

Myanmar ordusunun, Kaçin isyancıları tarafından ele geçirilen bir askeri üssü geri almak için helikopter ve uçaklardan hava saldırıları düzenlediği bildirildi. Myanmar ordusuna ait bir internet haber sitesi de, “önemli bir askeri üssün hava saldırılarının yardımı ile isyancılardan alındığını” aktardı.

Myanmar’da Kaçin isyancıları ile ordu arasındaki çatışmalar özellikle son bir haftada ciddi boyutlara ulaştı.

Myanmar’ın yeni hükümeti, ülkedeki farklı etnik isyancı gruplarla çerçeve ateşkes anlaşmasına varırken, Kaçin ile anlaşma sağlanamamıştı. Hükümet, Kaçin isyancılarını görüşmelere davet ettiğini ancak henüz cevap almadığını ifade ediyor. İsyancılar, ülkede ordu tarafından yapılan insan haklarına son vermek için geniş politik haklar talep ediyor.

Myanmar yönetimi ile Kaçin isyancıları arasındaki 17 yıllık ateşkes, Haziran 2011’de başlayan çatışmalarla sone etmişti. Çatışmalar sonucu 10 binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER