ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2017 Perşembe 14:06

Musullu 49 bin sivil evine döndü

Musullu 49 bin sivil evine döndü

Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı Sözcüsü Nevruz: "DEAŞ'tan kurtarılan Musul'un doğu bölgesi ve güneyindeki Kayyara kasabasında bulunan evlerine dönen iç göçmen sayısı 49 bine ulaştı"


Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı, Musullu 49 bin sivilin terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki evlerine döndüğünü açıkladı.

Bakanlık Sözcüsü Settar Nevruz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musul operasyonu kapsamında DEAŞ'tan kurtarılan kentin doğu bölgesi ve güneyindeki Kayyara kasabasında bulunan evlerine dönen iç göçmen sayısı 49 bine ulaştı." dedi.

Musul'un batı bölgesine yönelik beklenen operasyon sırasında muhtemel yeni göç dalgasına karşı hazırlıklara devam ettiklerini dile getiren Nevruz, "Doğu ve diğer bölgelere dönen iç göçmenlerden boşalan yerler var. Bununla birlikte sığınmacı kamplarındaki kapasitenin artırılması için çaba gösteriyoruz." diye konuştu.

Nevruz, devlet kurumları ve yardım kuruluşlarının evlerine dönen ya da kamplara sığınanlara insani yardım ve temiz su sunmaya devam ettiğini aktardı.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, dün yaptığı açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığı 17 Ekim'den bu yana Musul ve Kerkük'ün Havice ilçesinden 199 bin kişinin evini terk ederek güvenli bölgelere sığındığını kaydetmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER