ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2016 Perşembe 15:51

Musul'da sivillerin kaçışı hızlandı

Musulda sivillerin kaçışı hızlandı

MusulErbil yolu, operasyonun 18. gününde kentteki yüzlerce ailenin kaçışına sahne oldu.


Irak'ta terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul iline bağlı Gökçeli Mahallesi ve çevre bölgelerinden yüzlerce sivil, evlerini terk edip güvenli bölgelere doğru kaçıyor.

Musul’u kurtarmaya yönelik operasyonun 18. gününde, kentin çevresindeki bölgelerden şimdiye kadarki en yoğun kaçış yaşandı. Çatışmalar arasında kalmak istemeyen Gökçeli Mahallesi ve çevre bölgelerindeki aileler, Peşmergenin kontrolündeki güvenli bölgelere sığınıyor.

Beyaz bayrağı aracına takan Arap, Kürt, Türkmen, Şahbek, Ezidi, Kakayi ve Hristiyan aileler, yollardaki mayınlara ve bombalı tuzaklara aldırış etmeden Musul’u terk ediyor. Aracı olmayan bazı aileler, nakliye taşıtları ve tırların kasalarına binerek bölgeden uzaklaşıyor.

Musul-Erbil karayolunu kullanarak kenti terk eden aileler, Peşmerge mevzilerine geliyor. DEAŞ militanlarının, halkın arasına sızmasını engellemek için tüm siviller, kontrol noktasında ön soruşturma ve üst aramasına tabi tutuluyor. Kaçanlar, Peşmerge'nin gözetiminde Musul'un güneydoğu bölgesinde kısa bir süre önce kurulan Hazır Çadır Kampı'na sevk ediliyor.

Irak merkezi hükümeti ve Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve 6 bin çadırın yer aldığı Hazır Kampı Sorumlusu Rızgar Ubeyd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinden itibaren çok sayıda sivilin, can tehlikesinden dolayı evlerini terk edip yollara düştüğünü ifade etti.

Ubeyd, "Kampımıza sabah saatlerinden itibaren bin 500'ün üzerinde sığınmacı geldi. Bu insanlara acil yardım malzemeleri temin edilmesi gerekiyor." dedi.

DEAŞ'ın iki buçuk yıldır elindeki bölgelerde yaşamak zorunda kalan ailelere sadece gıda yardımının yeterli olmayacağına dikkati çeken Ubeyd, ivedi bir şekilde sığınmacılara psikolojik tedavi verilmesi gerektiğini söyledi.

Kamptaki çocukların psikolojisi hakkındaki izlenimlerini de paylaşan Ubeyd, "Bazı çocuklar kafa kesme oyunu oynuyor. Bu masum çocukların önünde bu tür şeyler işlendiğinden dolayı hafızalarında yer edinmiş durumda. Acilen tedavi edilmeleri gerekiyor." diye konuştu.

Nakliye aracına binerek ailesiyle birlikte Musul'dan kaçan ve güvenlik nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir Gökçeli Mahallesi sakini, "Irak ordusu ve militanlar arasında yoğun çatışmalar başlayınca korkmaya başladık. Savaş uçaklarından dolayı evimiz başımıza yıkıldı." dedi.

DEAŞ'ın iki buçuk yıl boyunca bölgeyi elinde tutmasından dolayı perişan bir hale geldiklerini belirten sığınmacı, "Halimizi görüyorsunuz. Ne evimiz kaldı, ne aracımız." ifadelerini kullandı.

- "Kent merkezine girmekten korktum"

Örgütün Musul'u ele geçirmesinden sonra evinden çıkmamayı tercih ettiğini belirten bir başka sığınmacı ise DEAŞ'ın gölgesindeki yaşamı hakkında şunları anlattı: "Korktuğum için 1 kilometre mesafedeki kent merkezine en son iki ay önce gittim ve artık oraya işim düşmesine rağmen uğramadım. Militanların alıkoyup istediklerini yapmamam halinde öldürmelerinden korktum. Yemek yoktu. Bazı günler iki gün boyunca evimde bir şey pişmedi. Çok şükür kurtulduk. Musul halkı tamamen kurtulmayı bekliyor."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER