ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:28

‘‘Müslümanlara karşı sistemli şiddet uygulanıyor’’


Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar özel raportörü Tomas Ojea Quintana Myanmar’da Müslümanlara karşı ‘sistemli bir biçimde şiddet uygulandığını" söyledi. Özel raportör, Rohingya Müslümanları’nın haklarını ihlal eden sorumluların hiçbir zaman cezalandırılmadığını açıkladı.

BM’nin Cenevre’deki merkezinde basına konuşan Quintana, Rakhine (Arakan) eyaletinde barışçıl gösteri yapan Müslümanlara güvenlik güçlerince geçen hafta ateş açılması sonucu üç kadının öldürüldüğüne dikkat çekti. Quintana, kadınların katillerinin hiçbir ceza almadığını ve bu adaletsizlik karşısında şok olduğunu ifade etti.

Myanmar'daki insan hakları ihlalleri ve Müslümanların maruz kaldığı adaletsizliğe dair kendine çok güvenilir kaynaklardan bilgi ulaştırıldığını belirten Quintana, "Rohingya Müslümanlarına karşı yaygın ve sistemli bir şekilde insan hakları ihlali yapılıyor ve bunun sorumluları kesinlikle yargı önünde hesap vermiyor.’’ şeklinde konuştu.

Müslümanlara yönelik devam eden şiddet ve insan hakları ihlalleri konusunda Myanmar hükümetinin derhal olayı derinlemesine araştırmasını isteyen Quintana, "Ancak, Arakan'da olayların başlamasından bugüne kadar hükümetin bu konuda adım attığına dair hiçbir işaret görmedim’’ dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER