ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 18:04

Müslüman olmayanlar da helal ürün almayı tercih ediyor


Tayland İslam Bankası Danışma Kurulu Başkanı ve Mahidol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Anas Amatayakul, Müslüman olmayan kesimin de helal ürünleri tercih ettiğini ve bu sayının giderek arttığını söyledi.

Helal gıda konusunda Cihan Haber Ajansı’na konuşan Prof. Dr. Amatayakul, birçok insanın ürünlerde aradığı özelliklerin başında güven, sağlık ve temizlik geldiğini belirtti. Amatayakul, helal damgalı ürünlerin de bu özelliklerle beraber geldiğini ifade etti.

Anas Amatayakul, Tayland’da Müslüman olmayan kesimin de gıda ürünlerini alırken helal damgalı ürünleri tercih ettiğini belirtti. Prof. Dr. Amatayakul, “Müslüman olmayanların helal ürünler ve özellikle helal et almalarındaki en büyük etkenlerden biri de sağlıklı ortamlarda ve hayvanlara eziyet edilmeden kesilmeleridir. Televizyonlarda hayvan kesimlerindeki hijyeni ve hayvana çektirilen acıyı görüyoruz. İnsanlar bu tur kesimler sonrasında raflarda satılan ürünleri ailelerine yedirmek istemediklerini ifade ediyor. Bundan dolayı helal damgalı ürünleri tercih ettiklerini belirtiyorlar.” dedi.

Tayland’da 5 - 8 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşen Helal Ürünler Fuarı ve Dünya Konferansı 2013’e (Halal World Hapex 2013) katılan Prof. Dr. Anas Amatayakul, “Helal gıdanın geleceği” konulu bir sunum yapmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER