ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Eylül 2013 Cuma 11:55

Müslüman Kardeşler için şok karar!

Müslüman Kardeşler için şok karar!

Mısır hükümeti, Müslüman Kardeşler’in yasal olarak kaydedilmiş sivil toplum kuruluşu olarak kapatılmasına karar verdi.


Mısır hükümeti, Müslüman Kardeşler'in (İhvan) yasal olarak kaydedilmiş sivil toplum kuruluşu olarak kapatılmasına karar verdi.

Mısır devlet gazetesi El Ahbar, hükümetin Müslüman Kardeşler'in yasal olarak kaydedilmiş sivil toplum kuruluşu olarak kapatılması yönünde karar aldığını duyurdu. Gazete, kararın ise gelecek hafta duyurulacağını açıkladı.

El Ahbar, Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı sözcüsü Hani Mahana’nın, “Bakanlar kararı aldı anca karar gelecek hafta basın toplantısı ile duyurulacak.” açıklamasına yer verdi.

1928′te kurulan Müslüman Kardeşler, hiçbir yasal dayanağı olmadığı eleştirilerine karşı geçtiğimiz Mart ayında sivil toplum kuruluşu olarak kayıt olmuştu. Hareket, resmi olarak 1954′te Mısır’ın askeri yönetimi tarafından kapatılmıştı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesinden önce Müslüman Kardeşler adı altında çalışmalarını sürdüren grup, Mısır'ın en güçlü sivil toplum örgütlerinden biriydi.

Darbeden beri Müslüman Kardeşler her türlü eylemini gizli şekilde planlıyordu. Darbe yönetimi, Müslüman Kardeşlerin protesto yürüyüşlerini yasadışı olarak tanımlıyordu.

Son olarak Müslüman Kardeşler'in kapatılması için başvuruda bulunulmuştu. Hükümet, başvuruyu da dikkate alarak Müslüman Kardeşler'in faaliyetlerini durdurma kararı aldı ve teşkilatı feshetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER