ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 10:17

Mursi'ye hapis cezası!

Mursiye hapis cezası!

Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için karar çıktı. Darbeci General Sisi Müslüman Kardeşler'e 48 saat süre verdi.


Mısır'ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, "Ülkede düşmanca eylemler yürütmek ve Hamas hareketiyle casusluk çalışmalarında bulunmak"suçlamasıyla 15 gün hapsine karar verildi.

Mısır'da olaylı geçmesi beklenen cuma günü çok kritik bir gelişmeye tanık oluyor.

Savcılık, devrik lider Mursi'nin tutuklanmasını talep etti. Savcı tarafından Mursi'ye yönetilen suçlamalar şunlar;

- Hamas bağlantıları olması

- Askerleri kaçırması ve öldürmesi

- Mahkumları öldürmesi

Mursi halen ordu tarafından yeri açıklanmayan bir yerde ev hapsinde tutuluyor.

General Sisi, cuma günü milyonlarca kişinin sokağa çıkarak orduya destek verme çağrısı yapmıştı. Ortadoğu uzmanları ve siyasetçiler bu çağrının sonucunda Mısır'da kan döküleceğinden endişeleniyordu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER'E 48 SAAT SÜRE!

Mısır'da darbeyle işbaşına gelen ordu, iktidardan devirdiği Müslüman Kardeşler'e “uzlaşma" için masa başına oturmak üzere 48 saat süre verdi.

El Arabiya'nın haberine göre bir ordu yetkilisi, Müslüman Kardeşler'den gelecek her türlü şiddet ve kara terör çağrısına sert bir şekilde cevap vereceklerini belirterek, "Müslüman Kardeşler'e yeni hükümetin yol haritasına katılması için 48 saat süre veriyoruz" dedi.

Bu arada Müslüman Kardeşler yeni bir bildiri yayınlayarak taraftarlarına askeri darbeye karşı barışçı direniş göstermesi çağrısında bulundu.

Haraketin lideri Muhammed Badi Mısırlıların özgürlük ve meşruiyet için sokaklara dökülmesini istedi.

Müslüman Kardeşler bildirisinin, Genelkurmay Başkanı Abdül Fettah El Sisi'nin halkı Cuma günü terörizme karşı meydanlara çağırmasından bir gün sonrasına gelmesine dikkat çekildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER