ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 07:26

Mursi'nin danışmanı istifa etti


Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hukuk danışmanı Muhammed Fuad Cadullah istifa etti.
     Cadullah, Mursi'yi sert bir dille eleştirdiği istifa mektubunda, görevini bırakmasının sebepleri olarak şunları gösterdi:
     "Devlet idaresinde net bir görüşün bulunmaması, devrimin hedeflerinin gerçekleşmemesi, Hişam Kandil hükümetinin ekonomik ve siyasi krizleri yönetmede başarısız olmasına rağmen görevine devam etmesi, yargı makamlarına yönelik suikast girişimleri, yargının bağımsızlığını kazanamaması, hükümlere yönelik itirazlar, başsavcılık sorununun çözülememesi, gerçek bir ulusal diyalog girişiminde bulunulmaması."
     Cadullah, Mısır'da Şii mezhebinin yayılmasının önünün açılması ve Şiilerin dini merasimlerini düzenledikleri Hüseyniyeler inşa etmesi için koşulların sağlanması, İranlı yatırımcılara kapıların açılması, Fatimi devletinin yeniden kurulması endişesini de istifa sebepleri arasında saydı.
     Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İhab Fehmi, Cadullah'ın istifasının incelendiğini, yarın bu konu hakkındaki soru işaretlerini gidermek için basın açıklaması yapacağını söyledi.
     Muhammed Fuad Cadullah, Cumhurbaşkanı Mursi'nin göreve gelmesinin ardından atadığı ilk danışmandı. Mursi'nin daha önce 12 danışmanı istifa etmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER