ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 15:39

Mursi: "Suriye yönetimi tarihten ders almalı"


 Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Liderler Zirvesi'ndeki konuşmasında Suriye’deki krizi değerlendirdi. Suriye’de kanın akmaya devam ettiğini ifade eden Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, “Mısır, Suriye krizinin en kısa sürede çözümesine önem veriyor. Suriye yönetimi, tarihi iyi okuyup ders almalı. Çünkü kalıcı olan halklardır. Kendi çıkarlarını halklarının çıkarından üstün tutanların gitmesi ise kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki krizin çözümünde Mısır’ın çabalarına devam edeceğini kaydeden Mursi, Mekke’de gerçekleştirilen dörtlü zirvede sabit esaslar üzerinde durulduğunu söyledi. Mursi, bu esasları Suriye toprak bütünlüğünün korunması, yabancı dış müdahaleye karşı olunması, tüm Suriyelileri içine alacak bir diyalog sürecinin oluşturulması şeklinde sıraladı.

Suriye krizinin çözümü konusunda bölgesel ve uluslararası alanda girişimler yaptıklarını anlatan Mısır Cumhurbaşkanı, "Tüm üye ülkeleri bu girişimleri destekleme ve Suriyelilerin birliğini sağlama konusundaki çabalarını desteklemeleri çağrısında bulunuyorum. Mısır’da temsilciliği bulunan Suriye Muhalif Güçler Koalisyonu’na Mısır tüm desteği vermeye devam edecektir. Öte yandan demokratik bir yeni Suriye kurulması amacıyla diğer muhalif grupların bu koalisyona katılmaları çağrısında bulunuyorum. Suriye muhalefeti siyasi sorumluluğu yüklenmek amacıyla gerekli adımları bir an önce atmalı." dedi

Suriye’deki insani durumun çok tehlikeli bir boyuta geldiğini anlatan Mursi, "İnsani durum her gün çok daha kötüye gidiyor. Şu ana kadar Suriye’den 1,5 milyon insan evini terk ederek mülteci durumuna düştü. Bunlar çok zor şartlar altında yaşıyor. Onları ağırlayan komşu ülkelere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER