ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:59

Murat Zengindemir, gözyaşlarıyla ebediyete uğurlandı

Murat Zengindemir, gözyaşlarıyla ebediyete uğurlandı


Oklahoma'da geçirdiği elim kaza sonucu vefat eden Raindrop Türk Kültür Merkezi Müdürü Murat Zengindemir (34) ebedi istirahatgâhına gözyaşlarıyla uğurlandı. En Nasr Camii'nde yapılan cenaze törenine, Oklahoma Eyaleti Eğitim Bakanı David Goin ve Vali Fallin'in kızı Christina Fallin başta olmak üzere onlarca farklı eyaletten yüzlerce dostu katıldı.

Oklahoma Valisi Mary Fallin, şahsen tanıdığı Zengindemir için bir taziye mesajı yayınlarken Emniyet Müdürü cenaze için özel polis eskortu tahsis etti.

Vali Fallin taziye mesajında şu ifadelere yer verdi: "Sevgili dostlar ve Raindrop Türkevi’nin değerli çalışanları. Murat'ın vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Bu dünyada kısa bir süre kalmasına rağmen, o neşeli tarzı, güleryüzü ve nazik kalbi ile Oklahoma eyaleti üzerinde kalıcı bir iz bıraktı. Murat, farklı kültürlerin birbirini anlayabilmesi ve toplumlararası ilişkileri geliştirmenin ne büyük bir önem taşıdığının daha iyi anlaşılması için durmak yorulmak bilmeden çalıştı. Ben, onu görmekten dolayı daima mutlu oldum ve sadece bana değil, aynı zamanda Oklahoma Türk toplumuna verdiği destek takdire şayandır. Geride Sevda gibi harika bir eş ve güzel kızı Ayça’yı bıraktı. Kalbim her zaman onlarla birlikte. Allah onu kabrinde rahat ettirsin, ailesi ve çok sayıdaki dostuna da teselli ve huzur versin. Ben onlar için dualarımı daima sürdüreceğim."

Törende kısa bir konuşma yapan Eyalet Eğitim Bakanı David Goin, "Murat’ın vefatını duyunca eşim de ben de büyük bir şok yaşadık. Biz onu hep güler yüzü ve samimiyeti ile hatırlayacağız. Dualarımız hem Murat hem de kederli ailesi ve yakınları için." dedi.

Cenazede taziye bildirenler arasında Oklahoma Baptist Kiliseleri Başkanı George Young da vardı. Young, "Murat’ın vefatına bu kadar çok üzülebileceğimi doğrusu bilmiyordum. Raindrop Türkevi’nin birçok etkinliğine katıldım. Murat şimdi aramızdan ayrıldı ve ben onu şimdiden özlemeye başladım. Allah büyüktür ve biz Murat’ın ömrünü adadığı 'insanlığın birlikteliği ve iyiliği' yolunda Murat'ı mutlu edecek şekilde çabalarımızı sürdürmeliyiz. Onun bu yolda yaptıkları asla unutulmayacak." şeklinde konuştu.

Zengindemir için okunan Kur'an-ı Kerim'in ardından söz alan Oklahoma Şehri İslam Cemaati Başkanı Dr. Imad Enchassi, "Efendimiz (SAV), hadis-i şeriflerinde 'Cenazesinde 40 salih insan bulunanı Allah affeder' buyuruyor. Burada çok daha büyük bir kalabalık var. Murat'ı hep güler yüzü ve nezaketiyle hatırlayacağız." ifadelerini kullandı.

Texas Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı Orhan Küçükosman ise Zengindemir'in kısa sürede herkesin gönlünü fethettiğini söyledi. Büyük bir acı içinde olduklarını ifade eden Küçükosman, "Murat ile yıllardır ağabey kardeş gibiyiz. Oklahoma'ya gelmesine de biz vesile olmuştuk. İki yılda bu kadar insanın kalbinde taht kurması, onun gönül güzelliğini gösteriyor. Devlet başkanı ağırlığında olan Oklahoma Valisi Fallin'in kederli aileye şahsi taziyelerini iletmesi, Fallin'in kızının bizzat camiye gelmesi, muhtelif mevkilerde idarecilerin törende kendilerini bizim insanımız gibi hissetmesi ve Murat'ın arkasından ağlamaları çok manidar." sözlerini sarfetti.

Cenaze namazı ve taziyelerin ardından Zengindemir'in naaşı vasiyeti üzerine Mercy (Merhamet) Kabristanı'na defnedildi. Zengindemir, dostlarına ve ailesine vefatı halinde görev yaptığı beldeye gömülmek istediğini söylemişti.

Namazın ardından merhumun acılı eşi Sevda Zengindemir'in ayakta güçlükle durabildiği gözlendi. Babasının vefat anının tek şahidi küçük kızı Ayça (9) ise camideki namaz sonrası mezarlığa götürülmedi. Murat Zengindemir, önceki gün 9 yaşındaki kızını götürdüğü yüzme havuzunda geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmişti.

Son mesajı: 'Ölmeden önce uyan'

Murat Zengindemir'in ölümünden bir gün önce sosyal medyada paylaştığı 'ölüm' temalı mesaj ise dikkat çekti. Zengindemir, mesajında Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin şu beyitine verdi: "Hayat bir uykudur, ölünce uyanır insan. Sen erken davran, ölmeden önce uyan." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER