ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 11:37

Muhalifler dünyaya kendilerini tanıtıyor


Uluslar arası kamuoyunun Esed’i resmen silme kararının ardından, muhalifleri Suriye halkın ‘tek meşru temsilcisi’ görme girişimi de hızlandı. AB’den sonra Suriye Halkın Dostları Grubu’nun da Esed karşıtlarını tek muhatap kabul etme kararının ardından muhalifler, Brüksel’de temsilcilik açma kararı aldı.

Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenen ve Türkiye dahil 114 ülkenin katıldığı Suriye Halkın Dostları Grubu’nun dördüncü toplantısında Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Milli Koalisyonu (SMDK) Suriye halkının ‘meşru temsilcisi’ olarak tanıdı. Bu üzerine harekete geçen SMDK, ilk olarak AB’nin başkenti Brüksel’de temsilcilik açma kararı aldı.
Brüksel’de açılması beklenen ilk temsilciliğin büyükelçilik düzeyinde olmayacağı ifade ediliyor. Resmi temsilciğe’ Benelux ülkeleri (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg)’ün sıcak baktığı kaydedildi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre açılacak temsilciliğin statüsü daha sonra netleştirilecek bir konu olmakla beraber, her üç ülkenin üzerinde anlaşmaya vardığı kararı daha çok ‘muhaliflere destek’ şeklinde okunmalı. Halen Esed rejimin Brüksel’de AB nezdinde büyükelçisi bulunurken, Benelux ülkeleri Suriyeli büyükelçiyi Mayıs ayında ‘istenmeyen adam’ (persona non grata) olarak ilan etmişti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER