ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 17:56

Muhalif lidere suikast Tunus'u karıştırdı


Tunus Ulusal Kurucu Meclis Üyesi ve muhalif lider Muhammed Brahmi'ye düzenlenen suikast ülkeyi karıştırdı. Muhammed Brahmi bugün uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Tunus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Brahmi'nin başkent Tunus'un kuzeyindeki Ğazele semtindeki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. Cumhuriyet kutlamaları öncesi Brahmi'ye gerçekleştirilen saldırının zamanlaması bakımından da dikkat çekiyor.
Liderlerinin ölümüne tepki gösteren muhalefet, iktidar partisi aleyhine gösterilere başladı.

Brahmi Tunus'un en önemli muhalif liderlerden biri olarak gösteriliyor. Solcu Halk Cephesi lideri olan Brahmi, popüler bir şahsiyetin yanı sıra milliyetçi akıma sahip halk yönelimlerinin kurucusu olarak tanınıyor. Muhammed Brahmi Ulusal Halk Hareketi'nin de genel sekreterliğini yapıyordu.

Brahmi Kimdir?

Muhammed Brahmi; 15 Mayıs 1955 yılında Sidi Bouzid şehrinin El Haşaniye bölgesinde dünyaya geldi. Yüksek Muhasebe Enstitüsü'nde 1982 yılında muhasebe profesörlüğü unvanını aldı.


Brahimi, üniversitede Sosyalist Arap Öğrencileri ismi verilen gruba üye oldu. Arkadaşları ile birlikte 2005 yılında Nasır Sosyalist Hareketini kurdu. Hareket Tunus devrimi gerçekşeceği ana kadar tüm faaliyetlerini gizli yürüttü.

Brahmi, 1981 yılında iki defa tutuklandı ve serbest bırakıldı.1986 yılnda tekrar tutuklandıktan sonra çıkarıldığı mahkemeden beraat ederek serbest bırakıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER