ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2017 Çarşamba 12:16

Muhalif Kürtler Suriye'de PYD'yi desteklemiyor

Muhalif Kürtler Suriyede PYDyi desteklemiyor

Suriye'de terör örgütü PYD'nin baskıcı politikalarına ve keyfi tutuklamalarına karşı çıkan muhalif Kürt gruplar, DEAŞ ve PYD'ye karşı aynı anda mücadele ediyor.


Suriye'de terör örgütü PYD'nin baskıcı politikalarına ve keyfi tutuklamalarına karşı çıkan muhalif Kürt gruplar, DEAŞ ve PYD'ye karşı aynı anda mücadele ediyor.

Terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarından kaçıp Susambat köyüne sığınan, Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalif Kürt gruplardan Salahaddin'in Torunları (Ahfad Salahaddin) Tugayı'nın Komutanı Mahmud Halo Ebu Hamza, bölgede DEAŞ ve PYD'ye karşı savaştıklarını anlattı.

Ebu Hamza, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÖSO'ya bağlı muhalif Kürt gençlerden oluşan Salahaddin Tugayı'nın terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Halep'in kuzey kırsalında çatıştığını belirtti.

Muhalif Kürt gençlerin DEAŞ ve PYD'nin 4 ay önce Halep kentine bağlı Mari ilçesine saldırdığında, halk ile bu örgütlere karşı savaştığını hatırlatan Ebu Hamza, "PYD'ye göre herhangi bir Kürt, Araplarla beraber devrime destek vermişse onlara göre bu kişi DEAŞ'tan daha tehlikelidir. Bir Kürdün muhaliflerle beraber olmasını PYD kabullenemiyor. Ben bir Kürdüm. PYD'lilere karşı muhaliflerle beraber hareket ettiğim için tutuklandım." dedi.

Örgütün hapishanelerinin Esed rejiminin başkent Şam'daki Sadnaya cezaevinden daha kötü olduğunu savunan Ebu Hamza, tutukluluk günlerini şöyle aktardı:

"15 ay boyunca ışıksız bir hücrede tutuklu kaldım. Muhaliflerle beraber hareket ettiğim için bana 4 buçuk ay boyunca her gün işkence ettiler. PYD, en sonunda idamıma karar verdi. Muhaliflerle PYD arasındaki tutuklu takasında serbest bırakıldım. Örgüt, muhaliflerle hareket eden iki Kürt genci gözümün önünde öldürdü."

"PYD, Kürtleri silah zoruyla kontrol etmeye çalışıyor"
PYD'nin ÖSO içindeki Araplara karışmadığını Kürt gençlere eziyet ettiğini kaydeden Ebu Hamza, terör örgütü PYD'nin Suriye'deki iç savaşta kendilerini Kürtlerin tek temsilcisi gibi gösterdiğine dikkati çekti. Hamza, "PYD, Kürtlerin temsilcisi olamaz, Suriye'deki Kürtleri silah zoruyla kontrol etmeye çalışıyor.'' dedi.

Suriyeli Kürtlerin, PYD'nin Azez ile Cerablus bölgesine ilerlemesini kesinlikle istemediklerini vurgulayan Ebu Hamza, şunları kaydetti:

"Bunun için PYD ile savaştık. Biz PYD-PKK'nın bölgedeki projelerine en baştan beri karşıyız. Bölgede rejim ile İran'a hizmet eden PYD-PKK'nın Kürtlerle hiçbir ilgisi yoktur. Eğer PYD, Kürtlerle ilgilenmiş olsaydı, Kürt aileleri yerinden etmez, Kürt gençleri de PYD baskısından Avrupa'ya kaçırmazlardı."

Komutan Ebu Hamza, PYD'nin Afrin ile Kobani (Ayn el-Arab) arasında federasyon ilan etmesinin imkansız olduğunu, bölgenin Arap, Türkmen ve Kürtlerden oluştuğunu söyledi.

Ebu Hamza, "Bu iki yerin birleşmesi imkansız. Yani Afrin, Kobani kantonlarının birleşmesi için buradaki tüm Arap ve Türkmenleri göç ettirmek lazım. Halep'in Bab ilçesi çevresinde 45 Kürt köyü vardır. Bu köyler ülkede devrimin başladığı ilk günden bu yana Araplarla beraber rejime karşı ayaklandı. Biz burada PYD-PKK'nın projelerine karşı olduğumuz gibi Kürt gençleri olarak Suriye'nin bölünmesine de karşıyız, gönlümüz buna razı değil." değerlendirmesinde bulundu.

"Suriyelileri Türkler kadar düşünen olmadı"
Ebu Hamza, Suriye'de güvenli bölgenin inşası için çalışan Türkiye'ye ve Suriyelileri misafir eden Türk halkına teşekkür etti.

Türkiye'de yaklaşık 3 milyon Suriyeli bulunduğunu hatırlatan Hamza, "Suriye halkını Türkler kadar düşünen kimse olmadı.'' dedi.

Kendilerinin Kürt, Arap, Türkmen ayrımı yapmadıklarını dile getiren Hamza, hiçbir dine ve inanca karşı olmadıklarını, sadece rejim, PYD ve DEAŞ'ın projelerine karşı olduklarının altını çizdi.

PYD'nin, Salahaddin Tugayı'na bağlı birliklerin bölgelerine yaklaşması halinde karşı koyacağını bildiren Hamza, "Her ne olursa olsun örgütün bölgeye girişini engelleyeceğiz. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında TSK destekli ÖSO birliklerinin terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonlarını destekliyoruz. TSK'nın Suriye'de olması ÖSO ile beraber hareket etmesi çok iyi oldu." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER