ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 00:36

Muhalefet partiler eyleme devam etti


Makedonya'da 2013 yılı bütçesinin onaylanmasının ardından Meclis çalışmalarına katılmayacağını açıklayan muhalefet partileri ''sivil itaatsizlik'' eylemine devam etti.

Başkent Üsküp'teki protestolara anamuhalefet Makedonya Sosyalist Demokratlar Birliği'nin üyesi çok sayıdaki milletvekili, siyasi parti başkanı ve yüzlerce kişi katıldı.

Ortodoks Noel Bayramı nedeniyle verilen aranın ardından toplanan vatandaşlar, protesto esnasında konuşma fırsatı buldu.

Daha önce kapatılan ''A1'' televizyonunun gazetecilerinden Katerina Canevska Arsovksa, ''Çalıştığım televizyon kapatılmasaydı bugünkü ana haber bülteninde birinci haber Makedonya-nın borçlanması olacaktı'' diye konuştu.

Arsovksa, ''hükümet yandaşı'' olarak nitelendirdiği medyalara yönelik sert ifadeler kullandı.

Kiril ve Metodiy Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Petar Atanasov, hükümetin eğitime katkı sağlamadığını ifade etti. Atanasov, ''Başbakan Nikola Gruevski'nin Makedonya'yı Osmanlı dönemi ve ülkenin bağımsızlık önceki diğer dönemlerde olduğu gibi bir vilayet haline getirdiğini'' iddia etti.

Kendisini insan hakları eylemcisi olarak tanıtan Suat Misinin ise Makedonya'yı üç büyük bankanın yönettiğini ileri sürdü. Misinin, ''Bu bankalar olmazsa Makedonya 24 saat içinde iflas ederdi'' ifadesini kullandı.

Protestoların ardından Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği'nin Üsküp'teki genel merkezinde parti yetkilileri, gelecek dönemde yapılacak yerel seçimlere katılıp katılmayacakları konusunu görüştü. Toplantıda alınan kararların, düzenlenecek basın toplantısında açıklanacağı bildirildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER