ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 14:36

Muallim’den ağır suçlama


İsviçre’nin Montrö kentinde başlayan Cenevre 2 görüşmelerinde Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetini Suriye krizinin çözümünde olumsuz rol oynamak ve teröristleri kendi topraklarında eğitmekle suçladı.

Interfax’ın Montrö’den geçtiği habere göre, Suriye’nin komşuları tarafından sırtından bıçaklandığını iddia eden Muallim, “Bazıları etrafta bir şey yapmadan dolaşıyor. Suriye yardıma ihtiyaç duyduğu bir zamanda onlar bir katkı sunmadı…” eleştirisi getirdi.

Suriye lideri Beşşar Esed’e kimsenin dokunamayacağını savunan Muallim, kendileri açısından bu konunun kırmızı çizgileri olduğunu ilan etti.

Cenevre 2 konferansı sonuçlarının da Suriye’de referanduma sunulması gerektiğini savunan Muallim, belirli ülkelerin yaklaşımlarına rağmen ülkelerini savunmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Teröre desteğin kesilmesini talep eden Suriyeli yetkili, yaptırımların kaldırılmasını ve siyasi barış sürecinin başlamasını istedi.

Suriye Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Amet Carba da yaptığı konuşmada konferansın amacının geçiş hükümeti kurulması olduğunu, ancak uzlaşı sağlanması konusunda endişeli olduğunu söyledi. Carba sivil halka yönelik şiddetin durmasını, yerleşim birimlerinden askerin çekilmesini ve dış askeri güçlerin ülkeden çıkmasını talep etti.

Suriye’de yaşananlardan Esed’i sorumlu tutan Carba, Esed’in iktidarda kalmasını sağlayacak herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini yineledi.

Konferansta konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Esed’in geçiş hükümetinde yer almasının mümkün olmadığını kaydederken, son raporların ülkede yaşanan sistematik işkencenin delili olduğunu belirtti.

Suriye’de krizin çözülmesi ve Cenevre 2’nin başarılı olmasını istemeyen güçler olduğunu savunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da iç diyalog sürecinin hızlı ve kolay olmayacağına işaret etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER