ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 14:33

Moskova'da Bayram namazı

Moskovada Bayram namazı

Bayramlarda onbinlerce kişinin aynı anda namaza durması dünya basınının dikkatini çekti.


Rusya'nın başkenti Moskova'da bu yıl da Kurban Bayramı namazı için Prospekt Mira'daki Merkez Cami'ne akın eden Müslümanlar aynı görüntüyü bir kez daha verdi.

PUTİN VE MEDVEDEV TEBRİK ETTİ

Pastırma sıcaklarının yaşandığı Moskova'da güneşli bir Bayram gününe uyanan Moskovalı Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren Bayram Namazı için aynı adresi tercih edince on binler sokaklara taştı ve caminin etrafındaki sokaklar ve caddeler insan seline döndü. Camiye sığmayan kalabalık sokaklarda, kaldırımlarda, araç trafiğine kapatılan yollarda ve tramvay hatlarında namaza durdu. Bayram namazına duranların 100 bini geçtiği tahmin ediliyor. Gecenin geç saatlerinden itibaren camide yer bulmak için gelen Moskovalı Müslümanlar, camide nerdeyse gecelerken, geç gelenler ise sokaklarda ve tramvay yolunda bulabildikleri yerlerde yanlarında getirdikleri seccadeleri sererek saf durdular. Yanında seccade getirmeyenlerin ceketlerini ve karton kutuları serdikleri görüldü. Her yıl aynı olayın görüldüğü Merkez Camii etrafında geceden araçlar çekicilerle kaldırılırken, Moskova Belediyesi'nin sağladığı ses düzenlemeleri ile sokaktaki insanların daha rahat namaz kılması sağlandı. Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev de Kurban Bayramı vesilesiyle Rusya Müslümanlarını tebrik ettiler.

POLİS 4 BİN KİŞİ İLE ÖNLEM ALDI

Yaklaşık 4 bin polisin görevlendirildiği Moskova'da, geçtiğimiz hafta Batı Biryulevo ilçesinde kimliği belirsiz ama Kafkas kökenli olduğu iddia edilen saldırgan, kız arkadaşı ile yürüyen bir Rus vatandaşını bıçaklayarak öldürmüştü. İlçe sakinleri katilin bir an önce bulunması için toplanınca kısa sürede olaylar çığırından çıkmış ve oluşan arbedede bine yakın kişi gözaltına alınmıştı. Olayların etnik çatışmalara dönüşmemesi için Moskova polisi bayram namazı için on binlerin toplandığı Merkez Camii etrafında provokasyon ve olası taşkınlıklara karşı sıkı önlem aldı. Polis tarafından alınan güvenlik önlemlerinin yanı sıra alanda hazır bekletilen itfaiye ve ambulanslarda dikkatlerden kaçmadı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER