ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 15:56

Moldova'da Osmanlı kıyafetleri defilesi

Moldovada Osmanlı kıyafetleri defilesi

Moldova'nın başkenti Kişinev'de Malldova iş merkezinde Osmanlı kıyafetleri defilesi yapıldı.


Moldova'nın başkenti Kişinev'de Malldova iş merkezinde Osmanlı kıyafetleri defilesi yapıldı. Türkiye'nin Kişinev Büyükelçiliği, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü ve Moldova Türk İşadamlarının organize ettiği program; Anadolu’nun duygularını, özlemlerini, düşlerini, doğadaki gördükleri çiçeklerini ve renklerini, el emeği göz nuruyla nakşedilerek giysilere yansıtan bir şova dönüştü.

Koleksiyonda bulunan kıyafetler, Osmanlı ve Türk nakış sanatının zerafetini, altın ve gümüş işlemeler ise zenginliğini ve ihtişamını sergiledi. Her motifin ve her rengin bir anlam taşıdığı kıyafetler saray kültürünün günümüze kadar uzanan örneklerini gösterdi.

Türk süsleme sanatı saz yolu, hatayı, selvi ve bahar dalı motifleri büyük ilgi topladı. Hürrem Sultan kaftanı seyircileri hayran bıraktı. Saltalar, sırma işlemeli gelinlikler, yöresel kıyafetler ve tuvaletler beğenilen giysiler arasındaydı.

Moldova Türk Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal "Gecenin düzenlenmesinde emeği geçen enstitüye ve işadamlarına teşekkür ediyorum." dedi. Kartal, "Olgunlaşma Enstitümüzün el emeği, göz nuru kıyafetlerini Moldova’da yerli mankenler ile sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Bu defilenin Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle gerçekleşmesi ayrı bir gurur kaynağı." dedi.

Olgunlaşma Enstitüsü program sorumlusu Meliha Sayın Alp, "Amacımız Türk işleme sanatını, zerafetini yeni nesillere aslına uygun olarak aktarmaktır. Programa destek veren herkeze teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Hürrem Sultan Kaftanını tanıtan Burçin Efe, "3 yıldır defilelere katılıyorum. Moldova’da olmaktan çok mutluyum." diyerek kaftanın işlemelerini anlattı.

Program, Moldova ve Türk bayraklarının sergilendiği yürüyüş ile son buldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER