ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 14:46

Moğolistan da o limanları istedi


Moğolistan da Çin ve Rusya gibi Kuzey Kore'nin Rason şehrindeki limanları kiralamak istiyor.
Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, kendi yer altı kaynaklarını dış dünyaya satmak için Kuzey Kore'nin limanlarını kiralamak istediklerini söyledi.

Kuzey Kore Yüksek Halk Konseyi Başkanı Choi Tae-buk, bazı temaslarda bulunmak için Moğolistan'a resmi ziyarette bulundu. Ülkesine gelen Yüksek Halk Konseyi Cho ile ikili görüşme yapan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, görüşmeden sonra basın açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore ile iş birliği yapılabilecek birçok alan olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Elbegdorj, özellikle ekonomik olarak ikili ilişkilerin geliştireceklerini söyledi. Yer altı zenginliği olarak dünyada 7. sırada olduklarını ifade eden Elbegdorj, ulaştırma problemlerinden dolayı şimdiye kadar madeni ürünlerini komşu ülke olan Rusya ve Çin'e çok ucuz sattıklarını söyledi. Elbegdorj, kendi yer altı kaynaklarını dış dünyaya satmak için Kuzey Kore'nin limanlarını kiralamak istediklerini ifade etti.
Yüksek Halk Konseyi Başkanı Choi ise yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Choi, Moğol liderin liman projelerine sıcak baktıklarını söyledi.
Uzmanlar iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerleyen yıllarda daha da güçleneceğini düşünüyor. Kuzey Kore'nin geliştirdiği maden teknikleri ile okyanusa açık limanlarından dolayı, iki ülke arasındaki ekonomik bağlantıların artacağı öngörülüyor. Öte yandan yakın zamanda Moğolistan'daki Kuzey Koreli işçilerin sayısında artış olacağı düşünülüyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER