ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2014 Salı 17:33

Mistura'nın amacı barış

Misturanın amacı barış

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'deki iç savaşın sona ermesi için barışa katkı sağlayacak herkesle görüşebileceğini söyledi.


Suriye'deki muhalif grupların temsilcileri ile "Suriye'deki iç savaş" konusunu görüşmek üzere Gaziantep'e gelen Mistura, görüşmelerin ardından Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. Burada, Suriyelilerle sohbet eden Mistura, daha sonra geçen yıl ailesiyle Halep'teki çatışmalardan kaçarak Gaziantep'e yerleşen Muhammed Salih'in evine konuk oldu. Mistura, Salih'e savaşın son bulması için çaba sarf ettiklerini aktardı.

Mistura, aile ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, muhaliflerle yapılan görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

Suriye halkının savaşın bitmesi noktasında tek ses olduğunu belirten Mistura, en azından bazı bölgelerde çatışmaların sona ermesinin arzu edildiğini, kendisinin de bu umudu taşıdığını ifade etti.

Mistura, ​gazetecilerin "Esed ile tekrar görüşme yapılacak mı?" sorusuna, "Herkesle görüşüyorum, Esed ile de halihazırda görüştüm. Barışa katkı sağlayabilecek herkesle görüşürüm" yanıtını verdi.

Türkiye'ye ev sahipliği ve insani yardımları için teşekkür eden Mistura,"Öncelikle 1 milyon 600 bin Suriyeliye cömertçe ev sahipliği yaptığı için Türkiye'ye ve Türk yetkililere çok teşekkür ederim. Tabii ki Suriyeler için en iyisi evlerine geri dönmeleridir" diye konuştu.

Mistura, temaslarının ardından kentten ayrıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER