ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 14:32

Mısırlılar 'et bayramına' hazırlanıyor


Mısır'da koçlar, kurban bayramı gelmeden kesiliyor. İnsanlar da et almak için kasaplar önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Ülkede nüfusun büyük kısmını oluşturan fakir halk, bayramda kurban kesemiyor ve hiç olmazsa bayramda ailelerini et ziyafetinden mahrum etmek istemeyenler soluğu birkaç kilogram et için kasap dükkanlarında alıyor.

Mısır'da Ramazan bayramlarında kıyafet satan dükkanların kasaları önündeki kuyruklar, kurban bayramlarında kasap dükkanları önüne taşınıyor. Başkent Kahire'de kasapların toplandığı bir sokak bayram öncesinde geceleri farklı renklerdeki ampullerle ışıklandırılıyor. Derileri yüzülmüş küçükbaş hayvan etleri dükkanların önünde çengellere asılı halde müşterilerin dikkatlerini çekiyor. Bayramda kurban kesmeye gücü yetmeyenler de birkaç kilogram et almak için kuyruğa giriyor.

Kahire'de etin kilosu 70 cüneyh (20 lira) civarında satılıyor. Kasap dükkanı sahibi Hasan Radi, geçen seneye göre fiyatlarda biraz artış olsa müşteri sayının azalmadığını belirtiyor. Müşterilerden Hani Hamed ise fiyatları yüksek bulduğunu ve bu sene daha az et alabileceğini ifade ediyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER