ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 18:41

Mısır’dan Çin ile işbirliği vurgusu


Çin temaslarında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Li Yuanchao ile görüşen Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, iki ülkenin işbirliğini ileri düzeye çıkarması gerektiğini söyledi.

Çin medyasına göre, Pekin’de bugün gerçekleşen görüşmede Li, Çin’in Mısır halkının bağımsız bir şekilde kendi politik sistemini ve gelişme yolunu seçme hakkına saygı gösterdiğini belirtti. Li, Çin’in ikili stratejik işbirliği ilişkilerinin ilerletilmesine büyük önem verdiğini ve diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1956’dan bu yana güzel gelişme gösterdiğini anlattı. Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Li, Çin’in Mısır ile dostça değişim ve işbirliğini sürdürüp, genişleteceğini dile getirdi.

Görüşmede Fehmi de Mısır'daki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Çin’e 3 günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Fehmi, görüşmede Mısır’ın stratejik seçiminin Çin ile ilişkilerini geliştirmek ve her alandaki ikili ilişkileri derinleştirmek olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Çinli basın mensuplarına verdiği demeçte de Fehmi, iki ülkenin "milli rüyalarını" gerçekleştirmesi gerektiğine dikkat çekti. Pekin’in İran’ın nükleer sorunu, Suriye krizinin çözümü, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi gibi alanlarda oynadığı rolü takdirle karşıladıklarını söyleyen Fehmi, Pekin’e bir çağrıda da bulunarak, Çin’in Filistin-İsrail barış sürecini ilerletmedeki olumlu rolünü artırmasını istedi.

Fehmi bugün öğleden sonra ayrıca mevkidaşı Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile de görüştü.
Fehmi, Çin temaslarını bugün tamamladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER