ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2014 Pazar 15:39

Mısır'da verilen idam cezaları protesto edildi

Mısırda verilen idam cezaları protesto edildi

Almanya'nın Hessen eyaletinin Waechtersbach kentinde faaliyet gösteren bazı sivil toplum örgütleri ve halk, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezası kararlarını düzenlenen yürüyüşle protesto etti.


Mısır'da 683 kişi hakkında verilen idam kararının kınandığı yürüyüş organizasyonu, sosyal medya ve internet aracılığıyla duyuruldu. Waechtersbach tren istasyonundan başlayan ve slogansız, sessiz şekilde devam eden yürüyüşe yaklaşık 200 kişi katıldı. Polis, yürüyüş nedeniyle çevrede güvenlik önlemleri aldı.

Çok sayıda çocuk ve kadının katıldığı yürüyüşte eylemciler idam kararını kınayan pankartlarla Türk ve Alman bayrakları taşıdı. Protestocuların "Rabia" işareti yaptığı mitingde ayrıca, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenler anıldı. Soma'da hayatını kaybedenler için dualar edildi.

Şehir merkezinde bulunan "Özgürlük Taşı"nda son bulan yürüyüşün ardından Almanca ve Türkçe basın bildirisi okundu. Mısır'daki darbe yönetiminin kınandığı bildiride, "Mısır'da haksızlığa uğramış, idamla yargılanıp ölüme mahkum edilen suçsuz insanların yanında olduğumuzu buradan duyuruyoruz" denildi.

AA muhabirine açıklama yapan Waechtersbach Türk İslam Cemiyeti Merkez Camii Kurucu Üyesi Osman Akbulut, yürüyüşün bir sivil inisiyatif olduğunu ve üç kişinin bir araya gelerek sivil toplum örgütleriyle ortaklaşa düzenlediğini söyledi. Waechtersbach halkının bugün Mısır'daki olaylara karşı duyarlılığını gösterdiğini belirten Akbulut, "Bugünkü eylemimiz, orada yapılan haksızlığa karşı bir dik duruştu" dedi.

Soma'daki maden faciasına da değinen Akbulut, facianın sadece Türkiye'deki vatandaşları değil yurt dışındaki vatandaşları da çok üzdüğünü kaydetti. Bu yüzden yürüyüşte Soma'yı da anmak istediklerini aktaran Akbulut, "Ciğerimiz yandı diyebiliriz. Biz onların anısına bugün siyah kurdelelerle geldik ve istedik ki ölenlere bir Fatiha okuyalım" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER