ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 23:26

Mısır'da ''Ulusal Diyalog'' çabaları


Mısır'da liberal ve sol eğilimli partileri bünyesinde barındıran Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (UKC), ordunun katılması durumunda diyalog görüşmelerine hazır olduğu bildirildi.

Anayasa Partisi Başkan Yardımcısı ve UCK üyesi Ahmed el-Baradai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Açık bir diyalog gündemi oluşturulması, ordu ve polisin görüşmelerde şahit olarak hazır bulunması halinde, bazı taleplerimizde geri adım atarak, Cumhurbaşkanlığının diyalog çağrısına olumlu yanıt vermeye hazırız'' dedi.

Baradai, şöyle konuştu:

''Önceden açık bir diyalog gündemi oluşturulması, Cumhurbaşkanlığının şiddete yol açan nedenleri kabul etmesi ve son günlerde ülkede akan kandan dolayı özür dilemesi şartıyla biz bazı taleplerimizde geri adım atmaya ve diyalog görüşmelerine katılmaya hazırız. UKC, taleplerini Cumhurbaşkanlığına iletti. UKC, ulusal kurtuluş hükümeti kurulması, Hişam Kandil hükümetinin görevden alınması ve anayasa değişikliği konularında ısrarını sürdürmektedir.''

Şubat ayında yapılması planlanan genel seçimlere ilişkin ise Baradai, halkın görüşlerini yansıtmayan bu anayasayı kabul etmediklerini belirterek, ''Taleplerimiz yerine gelmedikçe seçim olmayacak'' dedi.

Ahmed el-Baradai, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim'in de hazır bulunması durumunda gelecek pazartesi günü yapılacak ikinci ulusal diyalog görüşmesine katılmaya hazır olduklarını yineledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER