ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 23:08

Mısır’da sürdürülebilir demokrasi için çağrı


Mısır’da gerçekleştirilen tartışmalı anayasa referandumunu değerlendiren AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, oylamanın sakin bir ortamda yapılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ashton, "Derin ve sürdürülebilir bir demokrasi yolunda daha fazla ilerleme için Mısır’daki tüm taraflar arasında diyalog çağrısını yineliyorum." dedi.

Avrupa Birliği'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Catherine Ashton, Mısır’daki anayasa referandumunun sonuçlarının açıklamasının ardından yaptığı yazılı değerlendirmede, "Mısır'da taslak Anayasa'ya ilişkin olarak 15 ve 22 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen referandumu yakinen takip ettim. Oylamanın barışçıl ve sakin bir ortamda yapılmış olmasını memnuniyetle karşılıyorum. Çoğunluğun Anayasa lehine oy kullandığını, ayrıca referanduma seçmen katılım oranının yüzde 33 olduğunu not ediyorum." sözlerine yer verdi.

"Uzlaşıya ve kapsayıcı bir sürece duyulan ihtiyacın devam etmesi göz önünde bulundurularak, derin ve sürdürülebilir bir demokrasi yolunda daha fazla ilerleme için önceden yaptığım Mısır'daki tüm taraflar arasında diyalog çağrısını bir kez daha dile getirmek istiyorum." diyen Ashton sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere ilgili tarafları bu çerçevede çabalarını arttırmaya davet ediyorum. Bütün Mısırlıların sürece olan güveninin yeniden tesis edilmesi büyük önem arz etmektedir. AB’nin yakın bir ortağı olan Mısır’a desteğimizi vurgulamak isterim. İlişkimizin önemi 13-14 Kasım tarihleri arasında Kahire’de düzenlenen AB-Mısır Görev Gücü toplantısında vurgulanmıştır. Bu Görev Gücü ilişkimizde, geniş kapsamlı değerler olan sosyal adalet, sosyal kalkınma, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve iyi yönetimin gelecekte atacağımız ortak adımlarımızı şekillendireceği yeni bir dönemi başlatmıştır." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER