ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mart 2013 Pazar 07:11

Mısır'da şiddetli çatışma!


Kahire'de Tahrir Meydanı yakınındaki İngiltere ve ABD büyükelçiliklerinin bulunduğu bölgede göstericilerle güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar Tahrir Meydanı'na yakın Simon Bolivar ve Nil kenarındaki sahil yolunda yoğunlaştı.
     Dün Nil Sarayı Köprüsü yakınlarında meydana gelen çatışmalarda 2 kişi ölmüştü. İlk Yardım kaynaklarından alınan bilgiye göre ölenlerden biri, atılan göz yaşartıcı bombadan etkilenerek, diğeri ise boynuna isabet eden kurşunla hayatını kaybetti.
     Mısır'ın kuzeyindeki İskenderiye'de de göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı.
     Göstericilerin, Emniyet Müdürlüğü yakınındaki yolu kapatması üzerine güvenlik güçleri müdahale etti. Olaylar sırasında 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
     Kahire'de 25 Ocak 2011 devriminin yıl dönümü öncesinde başlayan ve Port Said, İsmailiye ve Süveyş'te yoğunlaşan gösterilerde çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.
     Dün Port Said Ceza Mahkemesi'nin Port Said davasıyla ilgili verdiği nihai karar sonrasında çatışmalar yeniden alevlenmişti.
     Öte yandan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin danışmanlarından Bakinam eş-Şerkavi, Hişam Kandil başbakanlığındaki hükümetin, seçimlere kadar göreve devam edeceğini belirtti.
     Mısır'daki bazı siyasi partilerin, ülkenin içinde bulunduğu siyasi krizden çıkış yolu olarak Kandil hükümetinin istifası ve yeni bir hükümet kurulması önerisine Cumhurbaşkanlığı makamının nasıl baktığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Şerkavi, hükümetin bütün gücüyle çalıştığını ve seçimlere kadar görevine devam etmesi gerektiğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER