ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 23:07

Mısır'da Mursi'ye destek gösterileri


Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek vermek ve 30 Haziran'da yapılması planlanan gösterileri protesto etmek amacıyla yaklaşık 2 milyon kişinin Rabiat'ul Adeviyye Meydanı'nda bir araya geldiği bildirildi.

İktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, akşam saatlerine kadar süren gösterilere yaklaşık 2 milyon Mısırlı katıldı.

Mısır'ın farklı kentlerinden gelerek meydanı dolduran göstericiler, "Barışa evet, şiddete hayır. Mursi, seni çok seviyoruz. Halk basının temizlenmesini istiyor" sloganlar attı.

Başta İslami eğilimliler olmak üzere 30 farklı parti ve hareketin desteklediği gösterilerde Müslüman Kardeşler Teşkilatı, meydana Mısır halkının taleplerini içeren pankartlar astı.

Mursi karşıtlarından "sembolik intihar" eylemi

Öte yandan, Mursi karşıtı bir grup muhalif kendilerini Kasru'n Nil Köprüsü'nden atarak sembolik intihar eylemi düzenledi.

Mursi'nin göreve gelmesinden bu yana izlediği siyaseti eleştirdiklerini belirten gruptan birkaç kişi, kendilerini Nil Nehri'nin sularına bıraktı. Daha sonra yüzerek kıyıya gelen eylemciler, "Özgür devrimciler yolunu tamamlayacak" sloganı attı.

 Mısır'ın başkenti Kahire'de Savunma Bakanlığı önünde toplanan diğer bir grup ise orduyu göreve çağırdı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER